Accident grav în centrul Timișoarei. Un taximetrist a fost spulberat de un tramvai în fața Consiliului Județean

Denisa Crintea - reporter Pagina de Timiș
Denisa Crintea
Denisa Crintea este reporter la Pagina de Timiș, implicată în realizarea de materiale jurnalistice despre actualitatea locală. Abordează subiecte de interes pentru comunitate, punând accent pe...
3 Min Read

Momente dramatice, vineri, în fața Consiliului Județean din Timișoara, unde s-a produs un grav accident de circulație. Un taximetru a fost lovit în plin de un tramvai, iar impactul a fost atât de violent încât șoferul autoturismului a rămas încarcerat între fiarele contorsionate.

La fața locului au intervenit de urgență echipaje de pompieri cu autospeciale de descarcerare, ambulanțe și polițiști, care au început imediat operațiunile de salvare. Victima a fost extrasă din autoturism de echipele de intervenție și preluată de echipajele medicale pentru acordarea primului ajutor.

 

În urma accidentului, circulația în zonă a fost complet blocată, iar traficul rutier și cel al mijloacelor de transport în comun a fost grav afectat.

Vatmanul tramvaiului susține că nu a mai avut timp să evite impactul. Acesta spune că tocmai plecase de pe loc, la culoarea verde a semaforului, când, în paralel cu el, taximetristul ar fi pornit și ar fi virat brusc la stânga printr-un loc în care nu avea voie, iar impactul a fost inevitabil.

 

„Eu am trecut pe verde și domnul mi-a virat în față pe unde el nu avea voie. El avea obligatoriu în față și mi-a virat în stânga.

Am trecut pe verde, da. Veneam din partea aia, mă duceam spre 700. Și mi-a virat direct în față.

Paralel cu mine și mi-a virat direct în față, în stânga. Eu am trecut pe verde, el mi-a virat în față. Am frânat și cam atât”, a declarat vatmanul tramvaiului.

Taximetristul a fost transportat la spital pentru îngrijiri medicale. Polițiștii din Timișoara au deschis un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă și continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate împrejurările în care s-a produs accidentul.

,,În jurul orei 12:10 am fost solicitați să intervenim la un accident rutier produs pe B-dul Revoluției din 1989 din Timișoara.

La fața locului s-au deplasat de urgență o autospecială de primă intervenție și comandă, o autospecială de stingere cu modul de descarcerare, o autosanitară SMURD și 10 pompieri.

În accident a fost implicat un tramvai, în care se afla doar vatmanul, și un autoturism în care se afla doar șoferul.

În urma impactului, șoferul autoturismului a rămas încarcerat.

Echipajele de intervenție lucrează pentru extragerea victimei și asigurarea măsurilor PSI necesare”, transmite ISU Timiș.

Tu ce părere ai? Spune-ne în comentarii. Comentează

Ai o informație pentru redacție?

Dacă ați fost martorii unui eveniment sau aveți informații care pot deveni subiect de știre, ne puteți scrie la paginadetimis@gmail.com sau pe conturile noastre de Facebook și Instagram.
Share This Article
Denisa Crintea este reporter la Pagina de Timiș, implicată în realizarea de materiale jurnalistice despre actualitatea locală. Abordează subiecte de interes pentru comunitate, punând accent pe informare corectă și relevantă.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns