Un accident de muncă mortal a avut loc miercuri dimineața într-o mină din Petrila, județul Hunedoara, unde un bărbat de 51 de ani și-a pierdut viața după ce i s-a făcut rău în subteran.
Incidentul s-a petrecut în 1 aprilie 2026, în jurul orei 10:05, când polițiștii din Petrila au fost alertați printr-un apel la 112 cu privire la un accident de muncă în mină, victima fiind în stare critică.
Bărbatul, angajat al exploatării miniere, se afla la locul de muncă, în zona benzilor transportoare, la orizontul 300, moment în care ar fi suferit o problemă medicală în urma căreia i s-a făcut rău.
Minerul a fost transportat de urgență la suprafață, în stare de inconștiență. Aici, două echipaje medicale, unul SMURD și unul al Spitalului de Urgență Petroșani, au început manevrele de resuscitare.
În ciuda eforturilor depuse, medicii nu au mai putut face nimic pentru a-l salva, fiind nevoiți să declare decesul acestuia.
Polițiștii au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă și pentru neluarea și nerespectarea măsurilor de securitate și sănătate în muncă. Totodată, Inspectoratul Teritorial de Muncă Hunedoara a fost informat, urmând să fie stabilite toate circumstanțele în care s-a produs accidentul.









