Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor, a vizitat șantierul Centurii Timișoara Sud, pentru a verifica stadiul lucrărilor. Vestea bună e ca centura va fi gata înainte de termenul stabilit.
Lucrările de pe Centura orașului de pe Bega sunt finalizate în proporție de 84 %. Termenul de finalizare a drumului care va degreva traficul din Timișoara expiră în luna iulie, însă Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu estimează ca acestea vor fi gata în perioada imediat următoare.
,,Să știți că lucrurile se mențin așa cum v-am spus: în luna iulie, această investiție va fi finalizată, va fi dată în trafic. Astăzi, când vorbim, ei sunt undeva la 83-84%, ritmul e foarte bun. Eu cred că la finalul acestei luni, dacă nu mai devreme, ajung aproape de 90%. Repet, mobilizarea este foarte bună, foarte bună” a declarat Sorin Grindeanu.
Valoarea lucrărilor la Varianta de Ocolite a Timișoarei Sud sunt estimate la aproape 80 de milioane de euro, iar termenul de finalizare ar fi 12 luni. Firma italiană, Tirrena Scavi, care a inițiat lucrările a pierdut contractul, după ce nu a respectat niciun termen. Centura ar fi trebuit dată în folosință la finalul anului 2021.
VĂ RECOMANDĂM ȘI:
- Ședință cu scântei la PNL. Se rupe partidul și Veștea devine premier?
- Un centru de zi pentru persoanele cu dizabilități din Timiș. Proiectul de peste 6,2 milioane de lei a fost inaugurat la Lugoj
- Un tânăr de 24 de ani din Lupeni este de negăsit de două zile. Dacă l-ați văzut, sunați de urgență la 112
- După doi ani de la primii pași, fosta „Școală Mică” din Plopi intră pe ordinea de zi la Timișoara. Proiectul urmează să fie votat în plen
- Tunelurile de pe A1 Lugoj-Deva, la 65% realizare. Horațiu Cosma transmite când se va deschide traficul pe sectorul Margina – Holdea















