Președintele României, Nicușor Dan, a început astăzi o serie de consultări cu partidele politice la Palatul Cotroceni. Scopul discuțiilor este desemnarea unui nou candidat pentru funcția de prim-ministru. Consultările au loc după ce Guvernul Adrian Veștea a picat ieri la votul din Parlament, obținând doar 189 de voturi din cele 233 necesare pentru investire.
Înainte de începerea primei runde de discuții, șeful statului a transmis un mesaj public în care a subliniat necesitatea formării rapide a unei majorități parlamentare.
,,În consultările de astăzi, le voi cere partidelor să revină la dialog și la o atitudine rezonabila. Le cer înțelegeri pe o majoritate parlamentară, și nu justificări și explicații de ce nu pot realiza o majoritate. România are nevoie de un Guvern. Păstrarea direcției pro-occidentale este o condiție de la care nu ne vom abate”, transmite Nicușor Dan.
Discuțiile de la Palatul Cotroceni au început la ora 13:00 cu reprezentanții Partidului Social Democrat (PSD), apoi de la ora 13:30 a urmat să intre la consultări Alianța pentru Unirea Românilor (AUR). În a doua parte a zilei, președintele se va întâlni cu reprezentanții Partidului Național Liberal (PNL) de la ora 14:00, cu reprezentanții Uniunii Salvați România (USR) de la ora 14:30 și cu Uniunea Democrată Maghiară din România (UDMR) de la ora 15:00.
Calendarul consultărilor va continua în cursul după-amiezii cu Grupul Parlamentar al Minorităților Naționale de la ora 15:30, urmat de Partidul S.O.S. România la ora 16:00 și de Partidul Oamenilor Tineri (POT) la ora 16:30.
Ultimele runde de discuții din această zi sunt programate cu grupurile parlamentare „Uniți pentru România” la ora 17:00 și „PACE – Întâi România” de la ora 17:30. Seria de consultări oficiale se va încheia după ora 18:00, în urma discuțiilor cu parlamentarii neafiliați.










