Val de controale și amenzi de peste 144.000 de lei în piețele din Timișoara. Ce nereguli au descoperit polițiștii

Mihaela Stegărescu, reporter Pagina de Timiș
Mihaela Stegărescu
Mihaela Stegărescu este reporter la www.paginadetimis.ro , pasionată de poveștile oamenilor și de tot ceea ce se întâmplă în comunitatea din Timiș. Scrie despre realitățile de...
2 Min Read

Polițiștii locali au dat 552 de amenzi în piețele din Timișoara în ultimele trei luni. În total, comercianții prinși pe picior greșit au de plată peste 144.000 de lei. Controalele s-au făcut pentru a verifica dacă se respectă curățenia, dacă este liniște și dacă produsele sunt vândute legal.

Printre probleme descoperite se numără vânzarea de carne în condiții improprii și fără autorizație în piața volantă de la Stadion. În Piața Mehala 2, agenții au găsit comercianți care vindeau pepeni verzi necopți, dar și comercianți care foloseau cântare neverificate oficial sau care nu aveau case de marcat.

Probleme legate de organizare și curățenie au fost raportate și în alte zone din oraș. În Piața Badea Cârțan, unii vânzători au extins ilegal spațiul de depozitare folosind lăzi improvizate, în timp ce în Piața 700 s-au aplicat amenzi pentru mizeria de pe mese și din jurul lor, pentru vânzarea de flori în locuri nepermise, dar și pentru tulburarea liniștii publice.

O mare parte din controale a vizat actele celor care pretind că sunt producători independenți. În Piața Doina au fost găsite persoane care vindeau marfă fără să aibă niciun fel de atestat, iar în Piața Iosefin unii ofereau la tarabă alte produse decât cele trecute în actele lor oficiale. În acest moment, polițiștii verifică actele altor opt persoane pentru a stabili dacă unele carnete de comercializare sunt autentice.

Pe lângă problemele legate de comerț, în Piața Iosefin a fost nevoie de intervenția poliției și pentru o bătaie. Doi frați veniți din Lupeni s-au luat la harță și au spart un geam al pieței, fiind reținuți și predați Secției 2 de Poliție pentru distrugere. Totodată, s-au dat amenzi pe bandă rulantă în jurul tuturor piețelor din oraș, unde șoferii care au parcat ilegal au blocat traficul.

Tu ce părere ai? Spune-ne în comentarii. Comentează

Ai o informație pentru redacție?

Dacă ați fost martorii unui eveniment sau aveți informații care pot deveni subiect de știre, ne puteți scrie la paginadetimis@gmail.com sau pe conturile noastre de Facebook și Instagram.
TAGGED:
Share This Article
Mihaela Stegărescu este reporter la www.paginadetimis.ro , pasionată de poveștile oamenilor și de tot ceea ce se întâmplă în comunitatea din Timiș. Scrie despre realitățile de zi cu zi, despre administrație, evenimente și situațiile care contează cu adevărat pentru cititori.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns