Motiv de sărbătoare pentru sârbii din Banat care nu au renunțat la tradiție și sărbătoresc Crăciunul pe rit vechi.
Bucuria a fost cu atât mai mare cu cât au aprins badnjak-ul, tradiție din moși strămoși ce simbolizează un nou început, sănătate și bogăție.
Tradiția spune că cu cât flăcările sunt mai înalte cu atat anul va fi mai prosper.
Bandjak-ul este un trunchi de stejar tânăr pe care, credincioșii ortodocși de rit vechi, il ard în curțile bisericilor, tradiţie care se respectă cu sfințenie,în fiecare an, la Timişoara.
Tu ce părere ai?
Spune-ne în comentarii.
Comentează










