Garajele vechi de pe Aleea Cutezătorilor, din cartierul Dâmbovița, ar putea fi demolate pentru a face loc unor parcări și zone verzi. Conform unui proiect al Primăriei Timișoara, spațiul dintre blocuri urmează să fie reconfigurat prin amenajarea de locuri de parcare, trotuare și plantarea de arbori.
Proiectul prevede o reconfigurare completă a întregului spațiu dintre blocuri. Pe lângă asfaltarea locurilor de parcare, muncitorii vor monta și sisteme noi de scurgere, astfel încât apa de ploaie să fie colectată și să nu mai formeze bălți mari la fiecare furtună.
Pentru ca buldozerele să poată trece la treabă, proiectul de hotărâre prin care zona este declarată de utilitate publică va fi supus votului consilierilor locali. Acesta este pasul obligatoriu pentru ca primăria să poată elibera terenul.
În acest moment, Primăria mai are în execuție alte două amenajări similare, menite să mai stopeze criza locurilor de parcare din zonele aglomerate ale orașului. Astfel, se lucrează deja la amenajarea a 71 de locuri noi în zona străzii Holdelor, în timp ce alte 38 de locuri de parcare sunt în lucru în zona străzilor Dr. Ioan Mureșan – Intrarea Sepia.










