Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, susține că echipa Primăriei a fost amenințată în timpul demolării unei terase și a unui bar construite ilegal pe domeniul public. Edilul afirmă că, la aproximativ două ore după intervenție, firma care efectua lucrările a fost verificată de Inspectoratul Teritorial de Muncă și spune că va cere explicații despre modul în care a fost dispus controlul.
Potrivit lui Fritz, construcțiile demolate se aflau pe un teren concesionat de foarte mulți ani unui cunoscut om de afaceri și politician PSD, însă acestea ar fi fost ridicate fără autorizație.
„Intimidările nu funcționează la Timișoara. Săptămâna aceasta am demolat o terasă și un bar construite ilegal pe domeniul public. Terenul e concesionat de foarte mulți ani unui cunoscut om de afaceri și politician PSD, dar construcțiile au fost ridicate ilegal. Demolarea a fost acompaniată de amenințări și scandal. „Mor cu voi de gât”. „Îi fac plângere penală lui Fritz”. Doar două din multele invective aruncate către echipa primăriei”, a transmis Fritz.
Fritz spune că, la aproximativ două ore după demolare, pe teren a ajuns o echipă a ITM pentru a controla firma contractată de Primărie și ridică semne de întrebare cu privire la acest control.
„Cum au ajuns acolo? Cine a dat cui un telefon? A venit pe linie de partid? Voi cere răspunsurile și oficial. Prea ne-am obișnuit ca instituțiile statului să fie folosite pentru protecția privilegiaților. Dar nu e normal și o voi face public de fiecare dată când se întâmplă”, a transmis primarul.










