Banii europeni pentru transformarea unei clădiri abandonate din cartierul Plopi într-o grădiniță modernă au fost aprobați. Primăria Timișoara a semnat actele pentru a primi peste 7,3 milioane de lei prin Programul Regional Vest. Cu acești bani, vechea clădire va deveni o grădiniță cu program prelungit, unde vor putea merge în jur de 60 de copii din cartier.
Reamintim că este vorba despre clădirea fostei „Școli Mici” de pe strada Jókai Mór nr. 29. Imobilul a fost lăsat în paragină și a stat abandonat mulți ani. Ideea de a salva acest spațiu a pornit chiar de la comunitatea locală.
„Transformăm o clădire abandonată într-o grădiniță modernă pentru familiile din Plopi. E un proiect care a plecat din comunitate și mă bucur că am reușit să atragem bani europeni pentru această investiție și astfel, să rezolvăm această mare nevoie de locuri în grădiniță”, transmite primarul Dominic Fritz.
Muncitorii vor întări pereții și fundația ca să nu fie niciun pericol pentru cei mici, pereții vor fi izolați și se vor schimba toate țevile de apă, cablurile de curent și caloriferele. Sălile vor fi rearanjate, vor fi cumpărate piese de mobilier noi și jucării, iar clădirea va fi adaptată și pentru copiii cu dizabilități. De asemenea, curtea din spate va deveni un loc de joacă modern și sigur.
Valoarea totală a investiției depășește 11,6 milioane de lei. Cea mai mare parte din sumă, adică 7.307.728 de lei, vine din fondurile europene pentru care s-a semnat astăzi contractul. Restul de 4,3 milioane de lei va fi plătit direct din banii Primăriei Timișoara.
Din momentul semnării contractului, calendarul oficial prevede o perioadă de 29 de luni pentru implementare. În acest timp sunt incluse atât procedurile birocratice pentru lansarea licitației publice de execuție, cât și șantierul propriu-zis, ceea ce înseamnă că noua unitate de învățământ își va deschide porțile peste aproximativ doi ani și jumătate.










