Se dă jos lacătul de pe fosta „Școală Mică”. Vin bani europeni pentru noua grădiniță din cartierul Plopi

Mihaela Stegărescu, reporter Pagina de Timiș
Mihaela Stegărescu
Mihaela Stegărescu este reporter la www.paginadetimis.ro , pasionată de poveștile oamenilor și de tot ceea ce se întâmplă în comunitatea din Timiș. Scrie despre realitățile de...
2 Min Read

Banii europeni pentru transformarea unei clădiri abandonate din cartierul Plopi într-o grădiniță modernă au fost aprobați. Primăria Timișoara a semnat actele pentru a primi peste 7,3 milioane de lei prin Programul Regional Vest. Cu acești bani, vechea clădire va deveni o grădiniță cu program prelungit, unde vor putea merge în jur de 60 de copii din cartier.

Reamintim că este vorba despre clădirea fostei „Școli Mici” de pe strada Jókai Mór nr. 29. Imobilul a fost lăsat în paragină și a stat abandonat mulți ani. Ideea de a salva acest spațiu a pornit chiar de la comunitatea locală.

„Transformăm o clădire abandonată într-o grădiniță modernă pentru familiile din Plopi. E un proiect care a plecat din comunitate și mă bucur că am reușit să atragem bani europeni pentru această investiție și astfel, să rezolvăm această mare nevoie de locuri în grădiniță”, transmite primarul Dominic Fritz.

Muncitorii vor întări pereții și fundația ca să nu fie niciun pericol pentru cei mici, pereții vor fi izolați și se vor schimba toate țevile de apă, cablurile de curent și caloriferele. Sălile vor fi rearanjate, vor fi cumpărate piese de mobilier noi și jucării, iar clădirea va fi adaptată și pentru copiii cu dizabilități. De asemenea, curtea din spate va deveni un loc de joacă modern și sigur.

Valoarea totală a investiției depășește 11,6 milioane de lei. Cea mai mare parte din sumă, adică 7.307.728 de lei, vine din fondurile europene pentru care s-a semnat astăzi contractul. Restul de 4,3 milioane de lei va fi plătit direct din banii Primăriei Timișoara.

Din momentul semnării contractului, calendarul oficial prevede o perioadă de 29 de luni pentru implementare. În acest timp sunt incluse atât procedurile birocratice pentru lansarea licitației publice de execuție, cât și șantierul propriu-zis, ceea ce înseamnă că noua unitate de învățământ își va deschide porțile peste aproximativ doi ani și jumătate.

Tu ce părere ai? Spune-ne în comentarii. Comentează

Ai o informație pentru redacție?

Dacă ați fost martorii unui eveniment sau aveți informații care pot deveni subiect de știre, ne puteți scrie la paginadetimis@gmail.com sau pe conturile noastre de Facebook și Instagram.
Share This Article
Mihaela Stegărescu este reporter la www.paginadetimis.ro , pasionată de poveștile oamenilor și de tot ceea ce se întâmplă în comunitatea din Timiș. Scrie despre realitățile de zi cu zi, despre administrație, evenimente și situațiile care contează cu adevărat pentru cititori.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns