Panică în această după-amiază pe autostrada A1, în județul Hunedoara, după ce un autoturism a fost cuprins de flăcări. În doar câteva momente, mașina a fost înghițită de foc, iar o coloană groasă de fum s-a ridicat deasupra autostrăzii, fiind vizibilă de la mare distanță.
Incendiul a izbucnit în apropiere de localitatea Ilia, pe sensul de mers spre Timișoara. După apelul la 112, la fața locului au intervenit de urgență pompierii cu autospeciale de stingere și polițiștii. Din cauza incendiului, circulația a fost blocată, iar în zonă s-au format coloane de mașini.
Pompierii au lichidat incendiul, iar polițiștii urmează să stabilească împrejurările în care autoturismul a luat foc. Din primele informații, nu au fost înregistrate victime.
„Pompierii Detașamentului Deva au intervenit, astăzi, la orele amiezii, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un autoturism aflat în trafic pe autostrada A1, sensul de mers spre Arad, la kilometrul 391.
La sosirea echipajelor, cei doi ocupanți ai autovehiculului erau în afara acestuia, niciunul dintre ei neavând nevoie de îngrijiri medicale.
Conducătorul auto a reușit să oprească autoturismul pe banda de urgență, imediat după ce a observat fum în zona motorului.
Pompierii au lichidat incendiul, iar cauzele probabile urmează să fie stabilite.
De asemenea, echipajele au asigurat curățarea părții carosabile pentru ca circulația să poată fi reluată și să se desfășoare în siguranță”, transmit reprezentanții ISU Hunedoara.










