Ploaia torențială care a lovit în această după-amiază mai multe zone din județul Timiș a creat deja primele probleme. În urma avertizărilor cod portocaliu și a mesajelor RO-Alert transmise populației, apa s-a acumulat pe mai multe străzi, a inundat parcări și a pătruns în locuințe și subsoluri.
La Timișoara, pe strada Odobescu, apa a pătruns într-o încăpere, iar pe strada Virgil Madgearu a ajuns în subsolul unei locuințe, fiind necesară intervenția pompierilor pentru evacuare. În plus, parcarea unui complex comercial de pe Calea Buziașului a fost inundată.
→ Planul președintelui Nicușor Dan după discuțiile maraton cu partidele. Ce guvern vrea la Cotroceni
Probleme similare au fost semnalate și la Lugoj, pe strada Timișorii, unde apa a acoperit carosabilul și a îngreunat circulația în zonă.
Județul Timiș s-a aflat sub avertizări cod portocaliu de furtuni, fiind prognozate ploi abundente, descărcări electrice, vijelii și grindină.










