Irina Begu a eliminat-o pe Venus Williams după aproape trei ore de luptă! Românca s-a calificat în optimile de la Bad Homburg

Crina Răducan, editor Pagina de Timiș
Crina Răducan
Crina Răducan este editor al publicației Pagina de Timiș, responsabilă de coordonarea conținutului editorial și de verificarea informațiilor publicate. Activitatea sa se concentrează pe actualitate locală,...
- Editor
1 Min Read
foto: Golazo.ro

Irina Begu a obținut una dintre cele mai importante victorii ale sezonului, după ce a învins-o pe Venus Williams în primul tur al turneului WTA 500 de la Bad Homburg Open. Românca s-a impus după aproape trei ore de joc, cu 6-2, 4-6, 7-6 (6), și s-a calificat în optimile de finală.

Aflată pe locul 211 WTA, Begu a dominat primul set, însă Venus Williams a revenit în meci și a împins disputa în decisiv. Ultimul act a fost extrem de echilibrat, românca fructificând a doua minge de meci într-un tie-break spectaculos.

Irina Begu confirmă astfel forma bună arătată pe iarbă, după ce a trecut și de calificări, unde le-a învins pe Tamara Korpatsch și Diane Parry pentru a accede pe tabloul principal.

În optimile de finală, românca va avea o misiune dificilă. Mâine, de la ora 18:00, o va înfrunta pe Karolína Muchová, ocupanta locului 11 mondial și una dintre favoritele turneului, care intră direct în această fază a competiției.

Tu ce părere ai? Spune-ne în comentarii. Comentează

Ai o informație pentru redacție?

Dacă ați fost martorii unui eveniment sau aveți informații care pot deveni subiect de știre, ne puteți scrie la paginadetimis@gmail.com sau pe conturile noastre de Facebook și Instagram.
Share This Article
Crina Răducan este editor al publicației Pagina de Timiș, responsabilă de coordonarea conținutului editorial și de verificarea informațiilor publicate. Activitatea sa se concentrează pe actualitate locală, administrație și evenimente de interes public din județul Timiș.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns