Lucrările de modernizare la infrastructura feroviară continuă pe Lotul 3, porțiunea cuprinsă între stațiile Timișoara Est și Ronaț Triaj. În acest moment, se lucrează în mai multe puncte de pe traseu, iar activitățile sunt diferite de la o stație la alta.
La stația Timișoara Est, constructorii au demontat complet vechile șine de cale ferată la unul dintre capetele gării. Acum, în acea zonă se pregătește terenul prin turnarea unui strat de nisip și pietriș pentru ca noile linii să fie drepte și sigure. În același timp, se lucrează la modernizarea peroanelor și se montează cablurile care vor face legătura cu semafoarele trenurilor.
La stația Timișoara Nord, atenția este îndreptată spre clădirile noi din zonă. Se lucrează la o a doua clădire pentru pasageri, la o parcare cu mai multe etaje și la o pasarelă pietonală deasupra liniilor. Tot aici se ridică o clădire pentru întreținerea trenurilor și se amenajează spațiile speciale unde mecanicii pot verifica tehnic garniturile.
În același timp, în stația Ronaț Triaj au loc operațiuni pentru montarea stâlpilor de beton. Aceștia vor susține cablurile de curent care alimentează trenurile electrice. De asemenea, și în această stație se lucrează în prezent la repararea și reamenajarea peroanelor pentru călători.










