Medicul anului 2022, manager la cel mai mare spital din vestul țării

Știri din Timișoara-Pagina de Timiș
Redacția Pagina de Timiș
Redacția Pagina de Timiș este echipa editorială a publicației Pagina de Timiș. Articolele semnate de redacție sunt realizate pe baza informațiilor oficiale, comunicatelor instituțiilor publice, documentării...
2 Min Read

Incepand de luni, 6 Februarie, medicul Dorel Sandesc, va ocupa functia de managerul a Spitalului Judetean de Urgenta din Timisoara. Reputatul doctor a fost numit prin ordinul semnat, deja, de catre ministrul Sanatatii, Alexandru Rafila.

Aflat in plin demers de acreditare a unitatii sanitare, actualul manager, Sorin Barac, s-a hotarat, subit, sa isi prezinte demisia, cu toate ca mandatul de interimar nu ii expirase. Motivele invocate in document ar fi de natura profesională. Surse din randul celui mai mare spital din vestul țării, sustin insa, ca de vina pentru ,,debarcarea” din functie ar fi impasul in care a adus unitatea sanitara, astfel incantat acreditarea de catre ANMCS este pusa sub semnul întrebării.

ANMCS este responsabila cu acreditarea unitatilor sanitare este, care verifica daca in spitale sunt create conditiile necesare acordarii serviciilor medicale si evalueaza in ce masura acestea corespund standardelor de acreditare aprobate prin Ordinul Ministerului Sanatatii nr. 972/2010.

Noul manager, Prof. Dr. Dorel Sandesc, se bucura de o vasta experienta in domeniul managerial, fiind de asemenea presedinte al Societatii Romane de Anestezie si Terapie Intensiva, precum si presedintele Asociatiei pentru ATI “Aurel Mogoseanu”, cu care a castigat premiul Campania Anului pentru proiectele majore de voluntariat. In trecut, reputatul medic timisorean a ocupat functia de secretar de stat in Ministerul Sanatatii.

Tu ce părere ai? Spune-ne în comentarii. Comentează

Ai o informație pentru redacție?

Dacă ați fost martorii unui eveniment sau aveți informații care pot deveni subiect de știre, ne puteți scrie la paginadetimis@gmail.com sau pe conturile noastre de Facebook și Instagram.
Share This Article
Redacția Pagina de Timiș este echipa editorială a publicației Pagina de Timiș. Articolele semnate de redacție sunt realizate pe baza informațiilor oficiale, comunicatelor instituțiilor publice, documentării editoriale și verificării din surse publice.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns