Planul președintelui Nicușor Dan după discuțiile maraton cu partidele. Ce guvern vrea la Cotroceni

Mihaela Stegărescu, reporter Pagina de Timiș
Mihaela Stegărescu
Mihaela Stegărescu este reporter la www.paginadetimis.ro , pasionată de poveștile oamenilor și de tot ceea ce se întâmplă în comunitatea din Timiș. Scrie despre realitățile de...
3 Min Read

România se îndreaptă spre un guvern minoritar. Acesta este planul anunțat de președintele Nicușor Dan, după o zi întreagă de discuții la Cotroceni cu cele 11 formațiuni politice. Pentru ca noul executiv să fie instalat, partidele trebuie să bată palma pe o înțelegere clară înainte de vot.

Într-o postare recentă, șeful statului a presat partidele să lase la o parte divergențele și să înceapă imediat discuțiile, invocând urgența majoră în care se află țara.

„Am avut astăzi consultări cu partidele și grupurile parlamentare pentru identificarea unei soluții de deblocare a crizei politice în care ne aflam. Varianta care pare să se contureze este aceea a unui guvern politic minoritar, care să se bazeze pe un acord parlamentar de sprijin agreat în prealabil. Invit, așadar, partidele parlamentare să demareze discuțiile pentru semnarea acestui acord parlamentar și, ulterior, să îmi facă propuneri pentru formula de guvern minoritar, susținut în concordanță cu acest acord. Întregul proces trebuie să se deruleze într-un ritm accelerat, deoarece urgența instalării unui guvern functional și stabil este majoră”, a transmis președintele Nicușor Dan.

O primă opțiune analizată în culise ar fi un guvern format din PNL, USR și UDMR, care să fie susținut din Parlament de către PSD. Această variantă a fost însă exclusă rapid de președintele social-democraților, Sorin Grindeanu, care a precizat că partidul său nu va vota o astfel de coaliție. Cu toate acestea, PSD a anunțat că își va asuma guvernarea dacă aceasta este soluția dorită.

O altă variantă posibilă pe masa negocierilor este un guvern monocolor format exclusiv de PSD, care ar urma să fie susținut în Parlament de o alianță formată din PNL, UDMR și minoritățile etnice.

Nici poziția USR nu ușurează discuțiile. Reprezentanții formațiunii au anunțat clar că nu vor vota niciun guvern în care să fie implicat PSD-ul, indiferent de formulă. Pentru USR, singurele opțiuni în acest moment rămân fie un guvern minoritar fără social-democrați, fie declanșarea alegerilor anticipate, proces de care susțin că „nu le este teamă”.

În același timp, cei de la AUR afirmă că nicio formulă guvernamentală nu poate fi stabilă fără participarea lor la putere. Liderul AUR, George Simion, a lansat deja un avertisment dur și a precizat că suspendarea șefului statului este o opțiune reală dacă acesta va ignora rezultatele politice.

„Dacă Nicușor Dan va continua să încalce voința românilor, concluzia logică este că trebuie să ajungem la suspendarea și demiterea lui Nicușor Dan”, a declarat George Simion.

Tu ce părere ai? Spune-ne în comentarii. Comentează

Ai o informație pentru redacție?

Dacă ați fost martorii unui eveniment sau aveți informații care pot deveni subiect de știre, ne puteți scrie la paginadetimis@gmail.com sau pe conturile noastre de Facebook și Instagram.
Share This Article
Mihaela Stegărescu este reporter la www.paginadetimis.ro , pasionată de poveștile oamenilor și de tot ceea ce se întâmplă în comunitatea din Timiș. Scrie despre realitățile de zi cu zi, despre administrație, evenimente și situațiile care contează cu adevărat pentru cititori.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns