Porți deschise între Timiș și Shanghai. S-a semnat memorandumul pentru exporturi, agricultură și energie verde. VIDEO

Mihaela Stegărescu, reporter Pagina de Timiș
Mihaela Stegărescu
Mihaela Stegărescu este reporter la www.paginadetimis.ro , pasionată de poveștile oamenilor și de tot ceea ce se întâmplă în comunitatea din Timiș. Scrie despre realitățile de...
5 Min Read

Reprezentanții județului Timiș și cei ai orașului Shanghai din China au semnat astăzi un parteneriat oficial de colaborare.

Documentul semnifică un prim pas important care va veni în sprijinul firmelor locale, universităților și spitalelor din ambele regiuni să lucreze mai bine în viitor.

,,Sosind în Timișoara azi-noapte, la o oră foarte târzie, am fost primiți personal de domnul președinte, fapt care ne-a impresionat și ne-a emoționat profund. De asemenea, am văzut o ceremonie plină de pasiune și autenticitate, cu cântece și dansuri, și suntem profund mișcați de această primire minunată. Iar în timp ce ne deplasam cu mașina spre sediul comitetului de aici, am fost captivați de peisajul urban pitoresc și deosebit de pe parcurs. Totodată, ne-am cufundat în această cultură extrem de frumoasă și diversă. Adresăm o recunoștință profundă și sinceră județului Timiș pentru tot sprijinul și demersurile realizate pentru a ne facilita vizita. China și România sunt prieteni apropiați și parteneri de încredere, avansând împreună Inițiativa „Belt and Road” și promovând învățarea reciprocă și aspirațiile comune”, a transmis în cadrul ceremoniei ZHU Zhongming, secretar adjunct al Comitetului Municipal Shanghai.

Pentru a pune în valoare specificul local, gazdele au pregătit și două momente culturale în cadrul ceremoniei. Oaspeților din China le-a fost proiectat un filmuleț de prezentare a județului Timiș, realizat de cunoscutul jurnalist britanic Charlie Ottley. De asemenea, atmosfera oficială a fost completată de un scurt concert de muzică clasică, în cadrul căruia patru artiști au interpretat piese de referință din patrimoniul nostru cultural, inclusiv o compoziție semnată de George Enescu.

Președintele Consiliului Județean, Alfred Simonis, a transmis că o cooperare cu o regiune puternică precum Shanghai poate aduce beneficii reale pentru locuitorii din Timiș, de la exporturi mai mari și până la atragerea de investitori în energie verde.

,,Am semnat acest memorandum de înțelegere între județul Timiș și regiunea Shanghai din China, care are la bază schimburi academice, am avut reprezentanță din cele patru universități la acest eveniment. Discutăm despre schimburi comerciale, discutăm de creșterea exporturilor României și mai ales al județului Timiș spre China, import de ceea ce se poate importa de acolo bun, investiții în energie regenerabilă, agricultură, cum vă spuneam, mediul academic. Shanghai este o regiune extrem de puternică și cred că Timișul poate beneficia, județul și locuitorii acestui județ pot beneficia de pe urma unui astfel de parteneriat, schimb între regiunea Shanghai și județul Timiș.

Noi vom facilita accesul oamenilor de afaceri spre China prin Camera de Comerț, accesul mediului academic, universităților, tot așa, schimburi între cele de aici și cele de acolo și investiții, dacă putem atrage investiții, cum vă spunem, în energie regenerabilă, în agricultură, care pot fi și una și aceea, pot fi făcute în paralel, și alte domenii care sunt de interes pentru noi și pentru Shanghai”, a declarat președintele CJ Timiș, Alfred Simonis.

Întâlnirea a avut loc la Palatul Administrativ din Timișoara, unde delegația chineză s-a întâlnit cu oficialii locali. Din partea municipiului Shanghai, alături de secretarul adjunct ZHU Zhongming, la discuții au participat secretarul pentru educație și sănătate, directorul general pentru agricultură și afaceri rurale, conducerea Oficiului pentru Afaceri Externe, directori din cadrul Departamentului de Cercetare și ai Diviziei pentru Afaceri Europene.

De cealaltă parte, echipa timișeană a fost reprezentată de președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, cei doi vicepreședinți, conducerea Camerei de Comerț, șefa Serviciului Relații Externe și rectorii celor patru mari universități timișorene, componența ambelor tabere arătând clar că miza parteneriatului este legată direct de economie, agricultură și educație.

În mod practic, în perioada următoare, acest parteneriat se va traduce printr-un acces mai ușor pe piața chineză pentru oamenii de afaceri din Timiș, discuții pentru proiecte de transport și tehnologie, dar și programe prin care studenții, profesorii și medicii de la noi pot face schimb de experiență cu specialiștii din Shanghai.

Tu ce părere ai? Spune-ne în comentarii. Comentează

Ai o informație pentru redacție?

Dacă ați fost martorii unui eveniment sau aveți informații care pot deveni subiect de știre, ne puteți scrie la paginadetimis@gmail.com sau pe conturile noastre de Facebook și Instagram.
Share This Article
Mihaela Stegărescu este reporter la www.paginadetimis.ro , pasionată de poveștile oamenilor și de tot ceea ce se întâmplă în comunitatea din Timiș. Scrie despre realitățile de zi cu zi, despre administrație, evenimente și situațiile care contează cu adevărat pentru cititori.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns