Descinderi de amploare în această dimineață în mai multe localități din județul Arad, după ce au apărut suspiciuni că angajați ai CFR ar fi sustras combustibil dintr-un depou. În urma perchezițiilor, polițiștii au găsit sute de litri de motorină, iar patru persoane au fost reținute.
Potrivit informațiilor din anchetă, combustibilul ar fi fost luat din depozite și automotoare aflate într-un depou aparținând Căilor Ferate Române.
Polițiștii au descins în 24 de locații din Arad, Vladimirescu, Gurahonț, Covăsânț și alte localități din județ. În timpul perchezițiilor au fost găsite aproximativ 300 de litri de motorină, 100 de litri de substanță vâscoasă, posibil ulei mecanic, dar și recipiente folosite pentru transportul și depozitarea combustibilului.
Cinci persoane au fost duse la audieri. La final, patru bărbați au fost reținuți pentru delapidare, iar o femeie este cercetată pentru complicitate.
Cei patru bărbați vor ajunge miercuri în fața procurorilor, care vor decide ce măsuri vor fi luate în continuare.
„Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale, împreună cu procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Arad, au documentat activitatea infracțională într-un dosar penal întocmit pentru delapidare.
Din cercetări, a reieșit că mai multe persoane ar fi sustras combustibil din depozite și automotoare, situate într-un depou aparținând Căilor Ferate Române.
Astfel, în ziua de 23 iunie 2026, au fost puse în executare 24 de mandate de percheziție, la sediul societății și domiciliile unor angajați, în municipiul Arad, Vladimirescu, Gurahonț, Covăsânț și alte localități din județ.
Au fost puse în executare și 5 mandate de aducere, pe numele a 4 bărbați și o femeie, bănuiți de implicare în activitatea infracțională.
În urma activităților, au fost ridicate, în vederea continuării cercetărilor, 300 de litri de motorină și 100 de litri de substanță vâscoasă (posibil a fi ulei mecanic). Au mai fost găsite și ridicate mai multe recipiente folosite la transportul și stocarea combustibilului.
Față de 4 bărbați a fost dispusă continuarea urmăririi penale sub aspectul săvârșirii infracțiunii de delapidare, iar față de femeie, pentru săvârșirea infracțiunii de complicitate la delapidare.
Toate persoanele au fost conduse la audieri, în urma acestora fiind reținuți cei 4 bărbați.
La data de 24 iunie 2026 urmează a fi prezentați procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Arad, cu propuneri corespunzătoare.
Activitățile au beneficiat de sprijinul Serviciului de Ordine Publică, Serviciul Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, Poliția Municipiului Arad, polițiile orășenești Sebiș și Lipova, Serviciul Județean de Poliție Transporturi, polițiști criminaliști și luptători ai Serviciului pentru Acțiuni Speciale”, transmite IPJ Arad.










