13 percheziții în Timiș. Doi polițiști și un medic stomatolog, în vizorul anchetatorilor într-un dosar de braconaj și nerespectarea regimului armelor și munițiilor. VIDEO

Denisa Crintea - reporter Pagina de Timiș
Denisa Crintea
Denisa Crintea este reporter la Pagina de Timiș, implicată în realizarea de materiale jurnalistice despre actualitatea locală. Abordează subiecte de interes pentru comunitate, punând accent pe...
3 Min Read

Mascații de la Serviciul pentru Acțiuni Speciale au descins în această dimineață la 13 adrese, într-un dosar de braconaj și nerespectarea regimului armelor și munițiilor. Printre persoanele vizate de anchetă se numără doi polițiști și un medic stomatolog, bănuiți, alături de alte persoane, că ar fi împușcat animale sălbatice și ar fi deținut ilegal arme și componente esențiale de armă.

Potrivit anchetatorilor, în perioada 2024–2026, mai mulți indivizi, printre care un celebru medic stomatolog și doi polițiști care își desfășoară activitatea la Postul de Poliție Ciacova, ar fi participat la partide ilegale de vânătoare. Aceștia sunt bănuiți că ar fi vânat, fără autorizație, animale sălbatice, în special mistreți.

Perchezițiile, efectuate de polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș,

au loc într-un dosar penal în care sunt cercetate infracțiuni de braconaj și nerespectarea regimului armelor și munițiilor.

Anchetatorii caută acum probe, precum arme și componente de armament, care ar putea avea un rol important în anchetă. Până în acest moment, în locuința unuia dintre suspecți a fost găsită o armă.

În urma descinderilor, șapte persoane urmează să fie conduse la audieri, iar anchetatorii continuă cercetările pentru a stabili întreaga activitate infracțională și implicarea fiecărui suspect în dosar.

,,13 PERCHEZIȚII DOMICILIARE ÎNTR-UN DOSAR PRIVIND NERESPECTAREA REGIMULUI ARMELOR ȘI AL MUNIȚIILOR ȘI INFRACȚIUNI LA REGIMUL CINEGETIC

În această dimineață, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Timișoara au pus în executare 13 mandate de percheziție domiciliară, în cadrul unui dosar penal în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de nerespectarea regimului armelor și al munițiilor, uz de armă fără drept, precum și pentru infracțiuni prevăzute de legislația privind vânătoarea și protecția fondului cinegetic.

Activitățile sunt desfășurate în vederea administrării probatoriului, stabilirii întregii activități infracționale și identificării unor bunuri de interes în cauză.

Acțiunea beneficiază de sprijinul polițiștilor din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, Serviciului de Investigații Criminale, Poliției Orașului Sânnicolau Mare, Secției 9 Poliție Rurală Jebel, Poliției Orașului Ciacova, al specialiștilor criminaliști din cadrul Serviciului Criminalistic, precum și al luptătorilor Serviciului pentru Acțiuni Speciale Timiș.

Revenim cu informații de interes public pe măsura derulării activităților”, transmite IPJ Timiș.

Tu ce părere ai? Spune-ne în comentarii. Comentează

Ai o informație pentru redacție?

Dacă ați fost martorii unui eveniment sau aveți informații care pot deveni subiect de știre, ne puteți scrie la paginadetimis@gmail.com sau pe conturile noastre de Facebook și Instagram.
Share This Article
Denisa Crintea este reporter la Pagina de Timiș, implicată în realizarea de materiale jurnalistice despre actualitatea locală. Abordează subiecte de interes pentru comunitate, punând accent pe informare corectă și relevantă.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns