Percheziții la traficanți de droguri din Timișoara. Mascații au găsit zeci de plante de canabis și cocaină

Denisa Crintea - reporter Pagina de Timiș
Denisa Crintea
Denisa Crintea este reporter la Pagina de Timiș, implicată în realizarea de materiale jurnalistice despre actualitatea locală. Abordează subiecte de interes pentru comunitate, punând accent pe...
3 Min Read

Mascații au călcat în casele a cinci bărbați suspectați că făceau parte dintr-o grupare care se ocupa cu traficul de droguri și substanțe cu efect psihoactiv în Timișoara. În urma perchezițiilor, procurorii DIICOT au descoperit zeci de plante de canabis, cocaină și alte droguri.

Potrivit anchetatorilor, cei cinci bărbați, cu vârste cuprinse între 21 și 47 de ani, ar fi procurat, deținut și vândut, pe parcursul acestui an, canabis, cocaină și N-Etilpentedronă, comercializate cu sume cuprinse între 150 și aproape 2.400 de lei. Anchetatorii spun că membrii grupării colaborau între ei, o parte dintre aceștia devenind furnizori pentru ceilalți.

La percheziții au fost confiscate peste 160 de grame de droguri și produse psihoactive. Polițiștii au descoperit și ridicat 44 de plante de canabis, pungi și recipiente cu substanțe vegetale și pulverulente, cântare de precizie și grindere.

Astăzi, Tribunalul Timiș a dispus arestarea preventivă a celor cinci bărbați pentru o perioadă de 30 de zile.

„La data de 24 iunie 2026, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Serviciul Teritorial Timișoara au dispus reținerea a 5 inculpați, cu vârstele cuprinse între 21 și 47 de ani, cercetați pentru comiterea infracțiunilor de trafic de droguri de risc, trafic de droguri de mare risc și efectuarea, fără drept, de operațiuni cu produse știind că acestea sunt susceptibile de a avea efecte psihoactive, toate în formă continuată.

Din probele administrate a reieșit faptul că, pe parcursul anului 2026, inculpații au procurat, deținut, manipulat, intermediat și vândut direct, pe raza municipiului Timișoara, diferite cantități de canabis, cocaină și N-Etilpentedronă, cu sume cuprinse între 150 și 2.390 lei.

Cercetările au reliefat că în anumite situații inculpații colaborau, unii devenind furnizori pentru coinculpați, achiziționarea de substanțe stupefiante fiind realizată în scop de revânzare.
Pe parcursul urmăririi penale au fost indisponibilizate peste 160 grame de droguri și produse psihoactive, iar pe parcursul perchezițiilor efectuate ieri au fost găsite și ridicate 44 plante canabis, mai multe pungi și recipiente conținând substanțe vegetale și pulverulente, obiecte purtând urme de substanță, cântare de precizie, grindere, precum și alte mijloace de probă.

Astăzi, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Timiș a dispus arestarea preventivă a inculpaților, pentru o perioadă de 30 de zile”, se arată în comunicatul transmis de DIICOT.

Tu ce părere ai? Spune-ne în comentarii. Comentează

Ai o informație pentru redacție?

Dacă ați fost martorii unui eveniment sau aveți informații care pot deveni subiect de știre, ne puteți scrie la paginadetimis@gmail.com sau pe conturile noastre de Facebook și Instagram.
Share This Article
Denisa Crintea este reporter la Pagina de Timiș, implicată în realizarea de materiale jurnalistice despre actualitatea locală. Abordează subiecte de interes pentru comunitate, punând accent pe informare corectă și relevantă.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns