Aprovizionarea din Zona Cetate se mută în online

Raul Iancu
Fotojurnalist
Raul Iancu este fotojurnalist al publicației Pagina de Timiș, documentând prin imagini evenimentele importante din Timișoara și județul Timiș. Specializat în fotografie de presă și reportaj...
- Fotojurnalist
2 Min Read

Primăria Timișoara a lansat o platformă specială pentru mașinile care aduc marfă în centrul orașului. Practic îți rezervi locul de parcare din timp, descarci rapid și pleci, fără să mai blochezi strada sau să cauți locuri la întâmplare.

S-au stabilit 13 locații speciale, amenajate la periferia zonei, unde dubele și mașinile de curierat pot opri pentru descărcare. Acestea pot fi folosite zilnic, între orele 06:00 și 22:00.

Pentru a putea beneficia există câteva reguli pentru transportatori. Pot intra doar vehicule de maximum 3,5 tone, poți rezerva locul pentru cel mult o oră și șoferul se poate întoarce în aceeași zonă doar după ce au trecut două ore de la plecare.

Doar societățile comerciale care au deja un aviz de acces auto în zona centrală (pentru aprovizionare sau curierat) pot folosi sistemul. Acest permis se obține, ca și până acum, înainte de a începe activitatea în zonă. În cazul în care aveți un aviz eliberat înainte de 23 ianuarie, acesta trebuie actualizat. Se depune din nou cererea pentru a fi înregistrați în noua bază de date a platformei.

Accesul la aceste locuri se face doar prin rezervare online, în limita locurilor disponibile. Sistemul funcționează automat, cine rezervă primul un anumit interval orar primește locul.

Măsura vizează eliberarea benzilor de circulație și a trotuarelor ocupate anterior de mașinile de aprovizionare, prin utilizarea acestor puncte fixe de descărcare.

Tu ce părere ai? Spune-ne în comentarii. Comentează

Ai o informație pentru redacție?

Dacă ați fost martorii unui eveniment sau aveți informații care pot deveni subiect de știre, ne puteți scrie la paginadetimis@gmail.com sau pe conturile noastre de Facebook și Instagram.
Share This Article
Fotojurnalist
Raul Iancu este fotojurnalist al publicației Pagina de Timiș, documentând prin imagini evenimentele importante din Timișoara și județul Timiș. Specializat în fotografie de presă și reportaj de actualitate, surprinde intervenții ale autorităților, situații de urgență și momente relevante pentru comunitate. Fotografiile sale însoțesc articolele de actualitate, oferind context vizual și autenticitate informațiilor publicate.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns