Primăria Timișoara a desființat mai multe construcții ridicate ilegal pe domeniul public, pe strada Lacului numărul 1. Potrivit municipalității, acțiunea de pe teren s-a desfășurat în ciuda unor amenințări și încercări de intimidare politică la adresa funcționarilor publici care supravegheau lucrările.
Toate aceste amenajări aparțineau firmei Casa Matteo, care ocupase ilegal aproape 600 de metri pătrați din terenul orașului. Reprezentanții primăriei arată că firma a mai fost amendată în trecut cu 13.000 de lei și a mai trecut printr-o procedură similară, dar a ridicat totul la loc. De data aceasta, echipele au desființat o terasă acoperită din lemn, un bar exterior, un gard cu poartă și zonele pavate cu dale și beton.
Spațiul pe care s-au construit structurile are în total 5.500 de metri pătrați. Terenul aparține municipalității și a fost dat în concesiune în urmă cu 18 ani. Reprezentanții instituției au atras atenția în comunicat că un teren luat în concesiune nu îți dă dreptul să construiești ce vrei, fără autorizație. De altfel, potrivit Primăriei, societatea a încercat să oprească acțiunea în instanță, însă municipalitatea a câștigat definitiv procesul.
Pe lângă ridicarea terasei fără acte, societatea a ignorat și regulile de mediu. Firma a primit anul acesta o amendă de 300.000 de lei, după ce comisarii au descoperit că a aruncat ilegal în zonă în jur de 100 de metri cubi de deșeuri amestecate, printre care moloz, resturi menajere, plastic și polistiren.
În documentul transmis de primărie se precizează că nota de plată pentru desființarea amenajărilor și curățenie nu va fi suportată din banii orașului. Toate cheltuielile de demolare cât și curățare a terenului vor fi plătite de cele două firme implicate, Casa Matteo SRL, în calitate de executant, și Darian Eric Business SRL, societatea care folosea spațiul.













