Șoferii ar putea scăpa de amenzi dacă își uită permisul sau talonul acasă. Proiectul de lege a trecut de Senat

Mihaela Stegărescu, reporter Pagina de Timiș
Mihaela Stegărescu
Mihaela Stegărescu este reporter la www.paginadetimis.ro , pasionată de poveștile oamenilor și de tot ceea ce se întâmplă în comunitatea din Timiș. Scrie despre realitățile de...
2 Min Read

Șoferii din România ar putea scăpa de amenzi în cazul în care își uită permisul de conducere sau talonul mașinii acasă. Senatul a votat o propunere de lege, însă măsura nu se aplică chiar de acum. Pentru ca inițiativa să devină lege, proiectul mai are nevoie de votul din Camera Deputaților.

În prezent, dacă te oprește poliția în trafic și nu ai actele în format fizic la tine, amenda se ridică la sute de lei. Noua propunere vrea să elimine această sancțiune, deoarece polițiștii pot verifica pe loc, în doar câteva secunde, dacă ai un permis valabil și dacă mașina este înmatriculată corect, căutând direct în bazele de date electronice ale statului.

Inițiatorul acestui proiect, deputatul USR Alexandru Dimitriu, susține că amenda actuală nu mai are nicio logică în era tehnologiei.

,,Dacă ai permis valabil și mașina este înmatriculată legal, polițistul poate verifica aceste informații în câteva secunde, direct în bazele de date. Cu toate acestea, până acum puteai primi o amendă de câteva sute de lei doar pentru că nu aveai documentele asupra ta. Am propus eliminarea acestei situații absurde. Dacă statul poate verifica instantaneu că ai dreptul să conduci și că mașina este în regulă, nu are de ce să te amendeze pentru că ai uitat documentele acasă”, transmite Alexandru Dumitriu.

Conform deputatului, la votul din Senat, ideea a fost susținută de parlamentarii din aproape toate partidele politice, singurul partid care s-a opus acestei măsuri fiind Partidul Social Democrat.

Pentru ca oamenii să nu mai fie amendați, proiectul de lege trebuie să treacă acum și de Camera Deputaților. Acolo documentul va fi discutat în comisii și votat din nou. Dacă va fi aprobat și acolo, va fi trimis la președintele țării pentru semnătura finală înainte de a intra în vigoare. Până când se vor parcurge acești pași, șoferii sunt obligați în continuare să aibă documentele fizice asupra lor când pleacă la drum.

Tu ce părere ai? Spune-ne în comentarii. Comentează

Ai o informație pentru redacție?

Dacă ați fost martorii unui eveniment sau aveți informații care pot deveni subiect de știre, ne puteți scrie la paginadetimis@gmail.com sau pe conturile noastre de Facebook și Instagram.
Share This Article
Mihaela Stegărescu este reporter la www.paginadetimis.ro , pasionată de poveștile oamenilor și de tot ceea ce se întâmplă în comunitatea din Timiș. Scrie despre realitățile de zi cu zi, despre administrație, evenimente și situațiile care contează cu adevărat pentru cititori.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns