Se fac pași pentru rezolvarea problemei locurilor de parcare din zona Spitalului Județean. Consilierii județeni au votat solicitarea pentru a prelua terenul deținut de Primărie. Este vorba despre parcarea actuală dintre restaurantul McDonald’s și Casa Tineretului, unde județul vrea să ridice o parcare supraetajată.
La început, cei de la Consiliul Județean își doreau o parcare sub pământ, cu intrare de pe bulevardul Liviu Rebreanu, cu promisiunea că vor reface spațiul verde de la suprafață. Primăria a refuzat însă proiectul, explicând că regulile generale de construcție ale orașului nu permit astfel de construcții în spațiile verzi. Consiliul Județean a decis să accepte una dintre variantele alternative oferite de Primărie.
„Pentru a nu avea o dispută de ani de zile între ce crede noi și ce crede Primăria, cei de la Primărie au identificat două alte terenuri pentru a putea construi această parcare în vecinătatea Spitalului Județean și a viitorului stadion mare de fotbal al echipei Poli Timișoara, al județului Timiș și al municipiului Timișoara. Prin urmare, unul din cele două propuse Primărie se pretează pentru a fi construit o parcare rapid. Este vorba de parcarea dintre restaurantul McDonald’s și Casa Tineretului”, a explicat președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis.
Nevoia de locuri de parcare în această parte a orașului este mare și crește de la o zi la alta. Zona s-a dezvoltat masiv pe partea medicală, în plus, în zonă se va ridica stadionul Dan Păltinișanu.
„În măsura în care primim acest acord de la Primărie, acest teren, suntem dispuși ca anul acesta să pornim deja studiul de fezabilitate și anul viitor să și începem, efectiv, construirea unei parcări supraetajate în zona respectivă”, a mai adăugat Alfred Simonis.
Dacă Primăria Timișoara va aproba acest transfer de teren, Consiliul Județean vrea să rezolve repede cu actele. Planul este ca până la sfârșitul acestui an să fie gata primele studii, iar din 2027 să înceapă șantierul propriu-zis. Conducerea județului spune că ridicarea unei astfel de clădiri nu este o lucrare complicată și că se poate termina într-un timp scurt, dacă nu vor mai apărea blocaje administrative.
„Proiectare, studii de fezabilitate și proiectare, probabil că vor dura câteva luni de zile. Nu-i vreo filozofie să construiești o parcare, adică nu-i vreo inginerie, nu-i vreun, nu știu ce, zgârie-nori sau pod subteran, sau eu știu ce, tunel subacvatic, adică se poate construi. Estimăm că anul viitor să înceapă efectiv construirea parcării respective în funcție de cum primim teren de la primărie”, transmite președintele CJ Timiș.










