Durere fără margini în localitatea Gelu, din județul Timiș, după moartea Dianei, fetița de doar 10 ani care și-a pierdut viața în accidentul provocat de un șofer aflat în stare avansată de ebrietate. Printre cei care și-au exprimat durerea se numără și profesoara care i-a fost alături atât la orele de limba sârbă, cât și la dansurile populare.
„Astăzi, cerul a mai primit un înger, iar noi am rămas cu sufletele îndurerate. Ai plecat mult prea devreme, la doar 10 ani, lăsând în urmă lacrimi și o durere pe care cuvintele nu o pot descrie. Diana, mi-ai fost elevă la limba sârbă și am avut bucuria să te văd și la dansuri. Îmi voi aminti mereu de chipul tău senin, de zâmbetul tău și de frumusețea cu care purtai costumul popular”, a scris profesoara pe Facebook.
Diana se afla pe aceeași bicicletă cu o fată de 11 ani în momentul în care cele două au fost lovite de o mașină. În urma impactului, copila de 10 ani și-a pierdut viața, iar cealaltă fată a fost transportată la spital. Șoferul, un bărbat de 49 de ani, avea o alcoolemie de 1,33 mg/l alcool pur în aerul expirat și a fugit de la locul accidentului, fiind prins la scurt timp de polițiști.
La finalul mesajului, profesoara și-a luat rămas-bun de la fetiță și a transmis un gând familiei îndurerate.
„Nu te vom uita niciodată. Vei rămâne pentru totdeauna în inimile celor care te-au cunoscut și te-au iubit. Dumnezeu să te primească în Împărăția Sa și să le dăruiască părinților, familiei și tuturor celor care te plâng putere și mângâiere. Odihnește-te în pace, dragă Diana! Vei fi mereu în rugăciunile și în amintirea mea”, a mai transmis profesoara.










