Vila recuperată de pe C.D. Loga devine grădiniță. Dominic Fritz a anunțat că imobilul furat prin retrocedări fictive și acte false va servi, de acum, educației noilor generații. Pasul este unul simbolic pentru Timișoara, un spațiu controlat zeci de ani de clanuri este redat comunității.
Planul administrației locale este de a transforma clădirea imensă, care dispune de două niveluri, subsol și mansardă, într-o grădiniță cu mai multe grupe.
„Cred că e un simbol important ca următoarea generație aici să fie crescută, unde, din păcate, fostele generații au fost furate de un bun important”, a subliniat Dominic Fritz.
Datorită stării bune a imobilului, primăria va executa doar ușoare amenajări care nu necesită autorizații complexe, vizând și transformarea curții de 1.200 de metri pătrați în spațiu verde și loc de joacă.
Referitor la starea clădirii, primarul a precizat că foștii ocupanți au anticipat momentul evacuării și au demontat tot ce era de valoare din interior. Cu toate acestea, edilul a apreciat faptul că imobilul a fost lăsat într-o stare bună.
„O să vedeți că au golit casa în întregime, nici nu o să mai găsiți chiuvetă sau vas de baie. Toate lămpile au fost luate, deci casa este goală […] Vila este într-o stare foarte, foarte bună. Am avut alte evacuări unde foștii proprietari au distrus tot. Nu este cazul aici și chiar e curat. Cred că au și măturat”, a declarat Dominic Fritz.
Recuperarea vilei de pe Loga este doar începutul. Primăria Timișoara anunță că va continua vânătoarea clădirilor furate, până când toate imobilele istorice luate ilegal vor fi redate orașului.










