Clipe de coșmar noaptea trecută în comuna Peciu Nou, după un accident violent între două mașini. Trei persoane au rămas încarcerate într-un autoturism răsturnat, iar pompierii au intervenit de urgență pentru extragerea victimelor.
Alarma s-a dat în jurul orei 23:15, printr-un apel la 112 care anunța un accident între două mașini în care se aflau cinci persoane. În urma coliziunii, unul dintre autoturisme s-a răsturnat în afara șoselei, iar trei dintre cei aflați în mașină au rămas blocați în interior.
La fața locului au ajuns rapid pompieri, ambulanțe și echipaje de descarcerare. După o intervenție contracronometru, cele trei persoane au fost scoase din autoturismul răsturnat și au primit îngrijiri medicale.
Toate cele cinci persoane implicate în accident au fost transportate la spital. Din fericire, niciuna nu era în stare gravă, toate fiind conștiente în momentul în care au fost preluate de medici.
Polițiștii au deschis o anchetă și încearcă acum să afle cum s-a produs accidentul.
„În cursul nopții, în jurul orei 23:15, am fost solicitați să intervenim pentru asigurarea măsurilor PSI și prim ajutor în urma unui accident rutier produs în comuna Peciu Nou.
La locul evenimentului s-au deplasat de urgență pompierii din cadrul Detașamentului 2 Timișoara cu o autospecială de stingere cu modul de descarcerare, o autospecială de descarcerare și trei echipaje SMURD, dintre care unul cu medic, precum și o ambulanță SAJ.
În accidentul rutier au fost implicate 2 autoturisme în care se aflau 5 persoane.
Unul dintre autoturisme a fost răsturnat în afara părții carosabile, iar 3 victime au rămas încarcerate. Aceastea au fost extrase de către pompieri și predate echipajelor medicale.Toate persoanele implicate în accidentul rutier au fost transportate la spital în stare conștientă și cooperantă”, au transmis reprezentanții ISU Timiș.
,,La data de 21.06.2026, în jurul orei 23:18, polițiștii au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier la intersecția DJ 693B cu DJ 593, între localitățile Peciu Nou și Giulvăz.
Din primele cercetări efectuate la fața locului a reieșit faptul că un bărbat, în vârstă de 38 de ani, a condus un autoturism pe DJ 693B, dinspre localitatea Ivanda înspre localitatea Cebza, iar la intersecția cu DJ 593 a intrat în coliziune cu un autoturism care circula pe DJ 593, dinspre Peciu Nou către Giulvăz, condus de un tânăr de 19 ani.
În urma impactului au fost răniți conducătorul auto în vârstă de 38 de ani, precum și doi pasageri din același autoturism, un bărbat în vârstă de 71 de ani și o femeie în vârstă de 68 de ani. De asemenea, au fost răniți și conducătorul celuilalt autoturism, în vârstă de 19 de ani, precum și o pasageră în vârstă de 17 ani. Toate persoanele au fost transportate la spital pentru acordarea îngrijirilor medicale.
Conducătorii auto au fost testați cu aparatul alcooltest, rezultatele fiind negative.
Polițiștii au întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă și continuă cercetările pentru stabilirea tuturor împrejurărilor producerii accidentului rutier”, transmite IPJ Timiș.










