Poliția Locală Timișoara a dat amenzi de peste 1,4 milioane de lei în primele șase luni ale acestui an, după ce a descoperit zeci de construcții ridicate fără autorizație, modificări făcute ilegal la clădiri istorice și numeroase imobile lăsate în paragină, care puneau în pericol trecătorii.
În ultimele șase luni, polițiștii locali au aplicat 685 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de aproximativ 1,4 milioane de lei. Cele mai multe amenzi, 427 la număr, au fost date proprietarilor care și-au lăsat clădirile în stare de degradare, cu bucăți de tencuială și ornamente care riscau să cadă peste trecători.
În timpul controalelor, polițiștii au descoperit și lucrări făcute fără autorizație sau fără toate avizele necesare. Este vorba despre modificări aduse fațadelor unor clădiri, un garaj și o terasă construite fără autorizație, dar și lucrări făcute la o clădire istorică fără avizul Direcției pentru Cultură.
Nereguli au fost descoperite pe mai multe străzi din Timișoara, printre care Calea Martirilor, Bela Bartok, Strada Nouă, Petuniei, Zugrav Nedelcu și Aurel Cosma. Totodată, pe Splaiul Tudor Vladimirescu, Calea Torontalului și în alte zone ale orașului au fost identificate numeroase clădiri neîntreținute.
Pentru astfel de abateri, amenzile pot ajunge până la 10.000 de lei, în funcție de gravitatea faptelor constatate.










