Zilele acestea, vizitatorii Parcului Pădurice din Timișoara au avut parte de un spectacol involuntar. Broaștele din iazul parcului au fost „asortate” cu gardul proaspăt vopsit. Chiar și o broască țestoasă a intrat în peisaj, fără să fi semnat vreun contract artistic. Totul după ce primăria orașului de pe Bega a dat dispoziție de a reamenaja și de a ,,readuce la viață” parcul unde zilnic se înregistrează aglomerație la recreere.
Imaginile au stârnit râsete și uimire în mediul online, ba chiar au devenit virale. Inspectorii DSVSA și cei de la Garda de Mediu au efectuat un control în urma căruia au descoperit urme de vopsea în apă și au cerut curățarea rapidă a zonei și mutarea broaștelor afectate.
La scurtă vreme amfibienii vopsiți au dispărut din iaz. Municipalitatea a explicat că majoritatea broaștelor sunt specii invazive, dar broasca țestoasă, protejată, va primi un tratament VIP de relocare.
Parcul a devenit, peste noapte, cel mai „colorat” punct de atracție din Timișoara, iar vizitatorii susțin că nu vor uita prea curând această galerie naturală… involuntară.










