Cod roșu de caniculă în vestul țării. Urmează zile de foc și temperaturi extreme de până la 40 de grade

Denisa Crintea - reporter Pagina de Timiș
Denisa Crintea
Denisa Crintea este reporter la Pagina de Timiș, implicată în realizarea de materiale jurnalistice despre actualitatea locală. Abordează subiecte de interes pentru comunitate, punând accent pe...
2 Min Read

Valul de căldură pune stăpânire pe vestul țării și se intensifică de la o zi la alta. Meteorologii au emis primul cod roșu de caniculă din această vară pentru județele Arad și Hunedoara, în timp ce Timișul rămâne sub cod portocaliu, cu temperaturi care vor ajunge până la 38-39 de grade în următoarele zile.

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, masa de aer tropical se va extinde și va cuprinde aproape toată țara până la începutul săptămânii viitoare. Temperaturile maxime vor urca, pe alocuri, până la 40 de grade, iar nopțile vor deveni tropicale, cu minime cuprinse între 18 și 25 de grade.

Weekendul se anunță unul dintre cele mai fierbinți din această vară. Astăzi, Timișul, Aradul și Hunedoara se află sub cod portocaliu de caniculă. Mâine, avertizarea se extinde la nivelul întregului Banat, iar în Timiș sunt prognozate temperaturi de până la 39 de grade. Duminică, Aradul și Hunedoara intră sub cod roșu, unde maximele vor ajunge la 40 de grade, în timp ce în Timiș canicula va continua, cu temperaturi extrem de ridicate și un disconfort termic accentuat.

Potrivit meteorologilor, acesta este primul cod roșu de caniculă din vara asta, dar și primul cod roșu din luna iunie din istorie pentru nordul țării.

În aceste condiții, specialiștii recomandă evitarea expunerii la soare în orele de vârf, consumul unei cantități suficiente de apă și limitarea efortului fizic în aer liber.

Tu ce părere ai? Spune-ne în comentarii. Comentează

Ai o informație pentru redacție?

Dacă ați fost martorii unui eveniment sau aveți informații care pot deveni subiect de știre, ne puteți scrie la paginadetimis@gmail.com sau pe conturile noastre de Facebook și Instagram.
Share This Article
Denisa Crintea este reporter la Pagina de Timiș, implicată în realizarea de materiale jurnalistice despre actualitatea locală. Abordează subiecte de interes pentru comunitate, punând accent pe informare corectă și relevantă.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns