Investiții de 50 de milioane de euro din fonduri europene, în luna martie, la Timișoara

Mihaela Stegărescu, reporter Pagina de Timiș
Mihaela Stegărescu
Mihaela Stegărescu este reporter la www.paginadetimis.ro , pasionată de poveștile oamenilor și de tot ceea ce se întâmplă în comunitatea din Timiș. Scrie despre realitățile de...
2 Min Read

Luna martie a marcat un succes major pentru administrația locală din Timișoara în ceea ce privește atragerea finanțărilor nerambursabile. Au fost semnate contracte în valoare totală de 50 de milioane de euro. Aceste investiții sunt destinate unor proiecte care promit să schimbe mobilitatea urbană, cultura, dar și infrastructura educațională a orașului.

Cea mai mare finanțare a fost alocată proiectului Magistrala Verde, care beneficiază de 19,5 milioane de euro. O altă investiție esențială, în valoare de 15 milioane de euro, vizează podurile din zona ISHO/ILSA, proiect critic pentru fluidizarea traficului.

Totodată, sectorul creativ primește un impuls prin alocarea a 13,5 milioane de euro pentru centrul MultipleXity, în timp ce infrastructura școlară va fi modernizată prin proiectul dedicat Școlii Gimnaziale nr. 16, în valoare de 2 milioane de euro.

În ultimii cinci ani, administrația locală a reușit să atragă fonduri europene de peste 450 de milioane de euro. Această strategie de dezvoltare a presupus investiții constante în transportul public, dotarea școlilor la standarde internaționale și regenerarea unor zone istorice cheie.

Exemple recente ale acestui elan investițional sunt șantierele deschise la Podul de la Fabrica de Țigări și lucrările de regenerare din zona Traian.

Planurile de viitor includ utilizarea resurselor europene pentru construcția noului pod de la Solventul și revitalizarea zonelor Sinaia și Mocioni.

Tu ce părere ai? Spune-ne în comentarii. Comentează

Ai o informație pentru redacție?

Dacă ați fost martorii unui eveniment sau aveți informații care pot deveni subiect de știre, ne puteți scrie la paginadetimis@gmail.com sau pe conturile noastre de Facebook și Instagram.
Share This Article
Mihaela Stegărescu este reporter la www.paginadetimis.ro , pasionată de poveștile oamenilor și de tot ceea ce se întâmplă în comunitatea din Timiș. Scrie despre realitățile de zi cu zi, despre administrație, evenimente și situațiile care contează cu adevărat pentru cititori.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns