Un gest care părea făcut cu bună intenție s-a transformat într-un furt în plină zi. Un bărbat de 47 de ani din comuna Băcia, județul Hunedoara, a rămas fără 1.000 de lei după ce a fost abordat de un necunoscut care s-a oferit să îl ajute.
Totul s-a petrecut în această după-amiază. Potrivit anchetatorilor, bărbatul a coborât dintr-un autoturism înmatriculat în județul Timiș și l-a întrebat pe păgubit despre o autoutilitară pe care o deține. Observând că victima avea dificultăți de deplasare, s-a apropiat sub pretextul că îi oferă sprijin, iar în acel moment i-ar fi sustras din buzunar suma de 1.000 de lei.
După furt, suspectul a urcat în mașină și a plecat împreună cu alți doi bărbați, în vârstă de 27 și 30 de ani.
La scurt timp după apelul la 112, autoturismul a fost depistat în satul Tâmpa. Principalul suspect, un bărbat de 58 de ani, a fost identificat, iar întreaga sumă de bani a fost recuperată și restituită păgubitului.
Polițiștii continuă cercetările pentru a stabili toate împrejurările în care a fost comisă fapta.
Un bărbat bănuit de comiterea unui furt din buzunar, identificat de polițiști la scurt timp după comiterea faptei. Prejudiciul a fost recuperat integral
„Intervenția promptă a polițiștilor din cadrul Poliției Orașului Simeria a condus la identificarea, în scurt timp, a unui bărbat bănuit de comiterea unui furt din buzunar și la recuperarea integrală a prejudiciului cauzat persoanei vătămate.
La data de 27 iunie 2026, în jurul orei 15:04, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Simeria au fost sesizați, prin intermediul SNUAU 112, de un bărbat în vârstă de 47 de ani, cu privire la faptul că i-a fost sustrasă suma de 1.000 de lei din buzunar.
Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii au stabilit că, în timp ce se afla în fața unui imobil din comuna Băcia, bărbatul a fost abordat de un necunoscut, care a coborât dintr-un autoturism și i-a solicitat informații despre o autoutilitară pe care acesta o deține. Profitând de faptul că persoana vătămată avea dificultăți de deplasare și sub pretextul că îi oferă sprijin, bărbatul i-ar fi sustras din buzunar suma de 1.000 de lei.
Persoana vătămată a precizat că bărbatul nu a folosit amenințări sau acte de violență, după comiterea faptei acesta părăsind zona cu un autoturism înmatriculat in județul Timiș, în care se mai aflau și alte persoane.
Imediat după sesizare, polițiștii au desfășurat activități specifice de căutare și verificare în teren, iar în scurt timp au identificat autoturismul pe raza satului Tâmpa, comuna Băcia. În urma verificărilor efectuate, a fost identificat cel bănuit de comiterea faptei, un bărbat în vârstă de 58 de ani, iar întreaga sumă de bani a fost recuperată și restituită persoanei vătămate. În autoturism se mai aflau doi bărbați, în vârstă de 30, respectiv 27 de ani.
Polițiștii continuă cercetările pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care a fost comisă fapta și dispunerea măsurilor legale”, transmit reprezentanții IPJ Hunedoara.










