Panică în această dimineață în județul Timiș, după ce un incendiu puternic a izbucnit la o fabrică de prelucrare a lemnului, specializată în producerea peleților, din localitatea Darova. Flăcările s-au extins rapid și au cuprins întreaga hală, pe o suprafață de aproximativ 150 de metri pătrați.
Alarma s-a dat în jurul orei 05:00, iar pompierii au intervenit de urgență pentru stingerea incendiului. Din cauza flăcărilor puternice, la fața locului a fost adusă și o cisternă cu 30.000 de litri de apă.
Din fericire, nu au fost înregistrate victime.
Incendiul a fost stins, iar pompierii au rămas la fața locului pentru a se asigura că nu mai există focare ascunse.
„În jurul orei 05:00, am fost solicitați să intervenim pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o fabrică de prelucrare a lemnului (peleți) din localitatea Darova.
La fața locului s-au deplasat de urgență o autospecială de primă intervenție si comandă, 3 autospeciale de stingere și 12 pompieri din cadrul Detașamentului Lugoj.
Totodată, în sprijin s-au deplasat 5 pompieri din cadrul Stației Buziaș cu o autospecială de stingere și un echipaj SMURD și o autocisternă de 30.000 l de apă cu 2 pompieri, din cadrul Detașamentului 2 Timișoara.
La sosirea echipajelor de intervenție, incendiul se manifesta cu ardere generalizată la întreaga construcție (pe o suprafață de aproximativ 150 mp).
Din fericire, nu s-au înregistrat victime.
În acest moment, incendiul este lichidat. Pompierii acționează pentru identificarea focarelor ascunse și înlăturarea efectelor negative”, transmit reprezentanții ISU Timiș.










