Canicula care a pus stăpânire pe Timiș și se va intensifica în zilele următoare, când județul va intra sub cod roșu de caniculă, cu temperaturi de până la 41 de grade la umbră, începe să își facă simțite efectele și asupra transportului feroviar. CFR Călători avertizează că temperaturile extreme pot provoca întârzieri ale trenurilor, din cauza restricțiilor de viteză impuse pentru protejarea infrastructurii feroviare.
Atunci când șinele se încing puternic, viteza de circulație a trenurilor este redusă pentru a proteja infrastructura și pentru ca traficul să se desfășoare în condiții de siguranță. Asta înseamnă că unele trenuri pot ajunge la destinație cu întârziere.
→ Noua taxă rutieră TollRO, amânată până la 1 octombrie 2026. Legea a fost promulgată de Nicușor Dan
Pentru a face față valului de căldură, CFR Călători spune că a introdus în circulație toate trenurile dotate cu aer condiționat și a suplimentat verificările tehnice, astfel încât eventualele probleme să poată fi remediate cât mai rapid.
Reprezentanții companiei atrag însă atenția că temperaturile extreme pot pune la încercare chiar și instalațiile de climatizare ale trenurilor.
„La temperaturi exterioare care depășesc 35°C la umbră – echivalentul unor valori de aproximativ 50–80°C în zonele expuse direct radiației solare, în proximitatea trenurilor – instalațiile de climatizare pot funcționa cu eficiență redusă sau pot trece automat în regim de ventilație pentru protejarea echipamentelor împotriva avariilor. Aceste situații sunt generate de condiții meteorologice extreme care pot depăși limitele constructive de funcționare ale instalațiilor”, se arată în comunicatul CFR Călători.
În acest context, compania le recomandă pasagerilor să se hidrateze corespunzător și să anunțe imediat personalul trenului dacă li se face rău sau observă un alt călător care are nevoie de ajutor.










