Investiție de 14 milioane de lei la Spitalul Județean din Timișoara. Cabinete noi și aparate moderne în ambulatoriu

Mihaela Stegărescu, reporter Pagina de Timiș
Mihaela Stegărescu
Mihaela Stegărescu este reporter la www.paginadetimis.ro , pasionată de poveștile oamenilor și de tot ceea ce se întâmplă în comunitatea din Timiș. Scrie despre realitățile de...
2 Min Read

După trei ani de la începerea lucrărilor, ambulatoriul Spitalului Clinic Județean de Urgență Timișoara a fost renovat și extins. Proiectul a adus echipamente medicale noi și va permite deschiderea a cinci specializări medicale.

Spitalul va deschide cabinete noi pentru cinci domenii: boli infecțioase, chirurgie toracică, genetică medicală, geriatrie și gerontologie. Spațiile pentru consultarea pacienților au fost mărite și reamenajate pentru a asigura condiții mai bune atât pentru bolnavi, cât și pentru personalul medical.

Pe lângă reparațiile la clădire, proiectul a inclus și cumpărarea de aparatură medicală modernă. Au fost achiziționate sisteme noi pentru imagistică, ecografe și alte echipamente specializate pentru diagnostic și monitorizare.

„Ambulatoriul integrat al Spitalului Clinic Județean de Urgență Timișoara deservește anual peste 200.000 de pacienți și este una dintre cele mai importante structuri de acest gen din regiunea de vest a țării. Mă bucur că am putut contribui la transformarea unei finanțări europene într-un beneficiu real pentru pacienți”, transmite Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș.

Investiția totală s-a ridicat la aproape 14 milioane de lei. Cea mai mare parte a sumei a fost asigurată din fonduri europene, prin Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), iar o altă parte a banilor a fost alocată din bugetul Consiliului Județean Timiș.

Tu ce părere ai? Spune-ne în comentarii. Comentează

Ai o informație pentru redacție?

Dacă ați fost martorii unui eveniment sau aveți informații care pot deveni subiect de știre, ne puteți scrie la paginadetimis@gmail.com sau pe conturile noastre de Facebook și Instagram.
Share This Article
Mihaela Stegărescu este reporter la www.paginadetimis.ro , pasionată de poveștile oamenilor și de tot ceea ce se întâmplă în comunitatea din Timiș. Scrie despre realitățile de zi cu zi, despre administrație, evenimente și situațiile care contează cu adevărat pentru cititori.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns