Când termometrele din Timișoara trec de 35 de grade, străzile devin adevărate cuptoare, iar accesul rapid la umbră și apă rece devine o urgență. Primăria Timișoara deschide și în această vară puncte de prim ajutor în oraș, unde locuitorii pot primi apă și asistență medicală de bază atunci când este foarte cald.
Aceste spații vor funcționa doar în zilele în care temperaturile depășesc 35 de grade Celsius, între orele 10:00 – 18:00.
Aceste puncte de ajutor sunt amenajate în cinci zone aglomerate din oraș. Mai exact, ele se află la Oficiul Poștal nr. 1 de pe Bulevardul Revoluției din 1989, la Opera Română din Piața Victoriei, la Oficiul Poștal nr. 5 de pe strada 1 Decembrie 1918, în Piața Iosefin și în Piața Badea Cârțan.
Pe durata codurilor portocalii și roșii de caniculă, în aceste locuri va exista personal medical care să ofere ajutor rapid, iar primăria va asigura permanent rezervele de apă potabilă.
Pe lângă aceste puncte medicale, timișorenii mai au la dispoziție fântâni forate și cișmele în mai multe zone publice. Acestea se găsesc în Parcul Copiilor, Parcul Civic, Parcul Central, Parcul Alpinet, Parcul Catedralei și Parcul Adolescenței. Cișmelele din parcuri sunt construite astfel încât să poată fi folosite și pentru adăparea animalelor de companie.
Din cauza riscurilor aduse de temperaturile extreme, medicii recomandă evitarea deplasărilor prin oraș și a expunerii la soare între orele 11:00 și 18:00. Este important să consumăm cel puțin doi litri de lichide pe zi și să evităm alcoolul, băuturile cu mult zahăr sau cele cu cofeină. Tot ca măsuri de protecție, specialiștii ne sfătuiesc să mâncăm alimente ușoare, cum sunt fructele și legumele proaspete, să purtăm haine lejere și deschise la culoare, dar și să ne protejăm capul și ochii cu pălării și ochelari de soare.










