Odată cu venirea primăverii și apariția polenului în aer începe și sezonul alergiilor sezoniere. Tot mai multe persoane se confruntă în această perioadă cu simptome precum strănut repetat, nas înfundat, secreții nazale apoase sau mâncărimi la nivelul ochilor.
Potrivit medicului specialist în Alergologie și Imunologie clinică, Luminița Cernescu, din cadrul Spitalului Clinic Municipal de Urgență Timișoara, alergiile apar după expuneri repetate la alergeni, în cazul persoanelor care au o predispoziție genetică.
„Nu ne naștem alergici, ci cu o predispoziție de a dezvolta o alergie. Pentru ca aceasta să apară este nevoie de contact repetat cu alergeni și de factori de mediu favorizanți”, explică medicul.
Specialiștii spun că alergia la polen poate fi confundată uneori cu o răceală, însă aceasta nu este însoțită de febră, dureri de gât sau stare generală alterată. Simptomele specifice sunt strănutul în salve, nasul înfundat, mâncărimile la nivelul nasului, ochilor sau gâtului, lăcrimarea și roșeața ochilor.
Sezonul polenurilor începe, de regulă, în martie–aprilie, odată cu înflorirea arborilor precum mesteacănul, alunul, arinul sau stejarul. Ulterior apare polenul de graminee, iar spre finalul verii începe sezonul ambroziei.
Medicii recomandă persoanelor care observă apariția repetată a acestor simptome în aceeași perioadă a anului să se adreseze unui medic alergolog pentru diagnostic și tratament adecvat.










