Sub umbrela protestului au început simulările examenului de Bacalaureat 2026. Prima probă s-a desfășurat astăzi la Limba și literatura română, însă atmosfera a fost diferită de cea a anilor precedenți în mai multe unități de învățământ.
În timp ce la nivel național Ministerul Educației raportează o participare de peste 95%, în județul Timiș, boicotul unor cadre didactice a făcut ca peste 900 de elevi să nu intre în sălile de clasă. Conform datelor centralizate, 996 de elevi de la zece unități de învățământ din Timișoara și Biled au absentat astăzi de la evaluare.
Unitățile de învățământ vizate de boicot sunt Colegiul Național „Ana Aslan”, Liceul Teoretic „Jean Louis Calderon”, Colegiul Economic „Francesco Saverio Nitti”, Liceul de Arte Plastice, Liceul cu Program Sportiv „Banatul”, Colegiul Tehnic „Henri Coandă”, Liceul Tehnologic „Azur”, Liceul Tehnologic „Ion I.C. Brătianu”, Liceul Tehnologic de Silvicultură și Agricultură „Casa Verde”, Liceul Tehnologic „Petre Mitroi” (Biled).
Potrivit datelor oficiale, simularea este organizată în 1.364 de unități de învățământ (95,59%) la nivel național. Restul de aproape 5% reprezintă licee unde sindicatele sau grupurile de profesori au optat pentru această formă de protest, cu scopul de a atrage atenția asupra problemelor structurale din sistemul de învățământ.










