Consiliul Județean Timiș a decis să majoreze din bugetul propriu sumele zilnice pentru mâncare destinate persoanelor vulnerabile. Astfel, județul Timiș depășește pragul stabilit la nivel național și oferă cele mai mari alocații de hrană din România pentru beneficiarii Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC).
Deși Guvernul a stabilit pentru anul 2026 o sumă standard de 32 de lei pe zi pentru hrana unei persoane, Timișul a ridicat acest prag la 43 de lei pe zi. Măsura se aplică pentru copiii din centre, bătrâni, persoane cu dizabilități și victime ale violenței domestice.
O atenție deosebită a fost acordată copiilor cu dizabilități, unde nevoile alimentare sunt mai specifice. Pentru aceștia, alocația zilnică a fost majorată la 48 de lei, cel mai ridicat nivel raportat în țară în acest moment.
Autoritățile județene explică faptul că această creștere a fost necesară din cauza scumpirii alimentelor.
,,Acest efort financiar este unul semnificativ pentru bugetul județului, însă este absolut necesar în contextul creșterii prețurilor și al nevoii de a asigura o alimentație corectă, echilibrată și adecvată fiecărui beneficiar”, transmite vicepreședintele CJT, Alin Popoviciu.
Scopul este ca toți cei aflați în grija statului să primească o masă corectă, sănătoasă și echilibrată în fiecare zi.
Pe lângă suplimentarea banilor pentru mâncare, Consiliul Județean continuă și modernizarea clădirilor în care funcționează centrele de plasament. Se urmărește astfel ca, pe lângă o alimentație mai bună, persoanele care depind de aceste servicii să aibă și condiții de locuit la standarde moderne.











