Guvernul Veștea a picat în Parlament. Care este următoarea mutare a președintelui Nicușor Dan

Mihaela Stegărescu, reporter Pagina de Timiș
Mihaela Stegărescu
Mihaela Stegărescu este reporter la www.paginadetimis.ro , pasionată de poveștile oamenilor și de tot ceea ce se întâmplă în comunitatea din Timiș. Scrie despre realitățile de...
3 Min Read

După o săptămână de foc, în care voturile pentru Guvernul Veștea s-au negociat când pe la spate, când mai pe față, plenul reunit al Parlamentului a votat astăzi învestitura premierului desemnat. Pe lângă UDMR și USR, care au anunțat în repetate rânduri că nu vor susține acest Executiv, cabinetul nu a beneficiat nici de sprijinul Partidul Național Liberal. Mai mult, grupul politic al liberalilor a solicitat să fie ștearsă titulatura de PNL a miniștrilor propuși, cât și în dreptul numelui lui Adrian Veștea.

În discursul său de la tribună, acesta a insistat pe depășirea dezbinării politice, subliniind că situația României nu mai suportă o astfel de criză.

,,Doamnelor și domnilor, știu că acest guvern e și rezultatul unui compromis politic. Într-o democrație matură, compromisul nu este un semn de slăbiciune, este o dovadă a responsabilități. N-am căutat răspunsuri de partid, n-am căutat răspunsuri ideologice, am căutat răspunsuri bune pentru această țară. (…)

Peste ani îmi doresc să putem spune că acesta a fost momentul în care am ales să construim nu să ne dezbinăm. Pentru că astăzi țara noastră este în criză și nu ne mai putem permite niciun moment să o ținem blocată, iar dacă ieșim din sala asta fără guvern, orice secundă fără guvern înseamnă dezastru pentru țara”, mai transmite Veștea.

Guvernul Veștea nu a primit nici voturile pe care spera să le obțină de la AUR. Liderul partidului, George Simion, a susținut un discurs dur despre prezența trădătorilor atât în sala Parlamentului, cât și în întregul proces de negociere.

,,Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și toți oamenii din această sală care nu sunt trădători ne ridicăm în picioare, părăsim această sală sinonimă cu trădarea și de mâine așteptăm să ne croim un alt viitor. Pentru România, pentru țara noastră, pentru poporul român, AUR nu trădează și există o majoritate a românilor care nu trădează”, declară George Simion.

Și liderul UDMR a ținut un discurs în care a afirmat că adevăratul câștigător al serii a fost președintele AUR, George Simion: ,,Ai dat șah și mat”. După această declarație, parlamentarii UDMR au părăsit sala în timpul votului, refuzând să susțină acest Executiv.

La finalul votuluii, din totalul celor 287 de senatori și deputați prezenți în sală, au votat doar 212 parlamentari. Rezultatul numărătorii: 189 de voturi „Pentru” și 23 de voturi „Împotrivă”. Pentru a fi învestit, noul cabinet avea nevoie de un minim de 233 de voturi favorabile, astfel că propunerea Executivului a fost respinsă.

Pasul următor este o nouă desemnare de premier din partea președintelui României, Nicușor Dan. În cazul în care nici următorul guvern propus nu va strânge numărul necesar de voturi, vor urma alegeri anticipate.

Tu ce părere ai? Spune-ne în comentarii. Comentează

Ai o informație pentru redacție?

Dacă ați fost martorii unui eveniment sau aveți informații care pot deveni subiect de știre, ne puteți scrie la paginadetimis@gmail.com sau pe conturile noastre de Facebook și Instagram.
Share This Article
Mihaela Stegărescu este reporter la www.paginadetimis.ro , pasionată de poveștile oamenilor și de tot ceea ce se întâmplă în comunitatea din Timiș. Scrie despre realitățile de zi cu zi, despre administrație, evenimente și situațiile care contează cu adevărat pentru cititori.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns