Timișul se află sub cod galben hidrologic după ploile și furtunile de ieri. Specialiștii avertizează că există risc de creșteri rapide ale nivelului apei, viituri și inundații locale pe râurile mici, atenționarea fiind valabilă până mâine dimineață, la ora 09:00.
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis avertizarea pentru mai multe bazine hidrografice din vestul țării, inclusiv pentru cursuri de apă din bazinele Bega și Timiș. Potrivit hidrologilor, cantitățile de apă căzute în ultimele ore, dar și ploile prognozate în continuare, pot duce la creșteri rapide ale nivelului apei, existând riscul apariției unor viituri și inundații locale.
Avertizarea vine după un weekend în care vremea s-a schimbat radical. Dacă la finalul săptămânii meteorologii anunțau temperaturi de până la 36 de grade și cod galben de caniculă pentru județul Timiș, duminică au fost emise mai multe avertizări de furtuni, grindină și vijelii, iar ploile torențiale au creat probleme în mai multe zone din județ, unde apa s-a acumulat rapid pe carosabil.










