Pericol de viituri și inundații locale în Timiș după furtunile de ieri. Hidrologii au emis o nouă avertizare

Denisa Crintea - reporter Pagina de Timiș
Denisa Crintea
Denisa Crintea este reporter la Pagina de Timiș, implicată în realizarea de materiale jurnalistice despre actualitatea locală. Abordează subiecte de interes pentru comunitate, punând accent pe...
1 Min Read

Timișul se află sub cod galben hidrologic după ploile și furtunile de ieri. Specialiștii avertizează că există risc de creșteri rapide ale nivelului apei, viituri și inundații locale pe râurile mici, atenționarea fiind valabilă până mâine dimineață, la ora 09:00.

Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis avertizarea pentru mai multe bazine hidrografice din vestul țării, inclusiv pentru cursuri de apă din bazinele Bega și Timiș. Potrivit hidrologilor, cantitățile de apă căzute în ultimele ore, dar și ploile prognozate în continuare, pot duce la creșteri rapide ale nivelului apei, existând riscul apariției unor viituri și inundații locale.

Avertizarea vine după un weekend în care vremea s-a schimbat radical. Dacă la finalul săptămânii meteorologii anunțau temperaturi de până la 36 de grade și cod galben de caniculă pentru județul Timiș, duminică au fost emise mai multe avertizări de furtuni, grindină și vijelii, iar ploile torențiale au creat probleme în mai multe zone din județ, unde apa s-a acumulat rapid pe carosabil.

Tu ce părere ai? Spune-ne în comentarii. Comentează

Ai o informație pentru redacție?

Dacă ați fost martorii unui eveniment sau aveți informații care pot deveni subiect de știre, ne puteți scrie la paginadetimis@gmail.com sau pe conturile noastre de Facebook și Instagram.
Share This Article
Denisa Crintea este reporter la Pagina de Timiș, implicată în realizarea de materiale jurnalistice despre actualitatea locală. Abordează subiecte de interes pentru comunitate, punând accent pe informare corectă și relevantă.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns