După un început de săptămână marcat de furtuni puternice, grindină și avertizări de cod portocaliu și cod roșu, vremea se schimbă din nou în vestul țării. Astăzi, județul Timiș intră sub cod galben de caniculă, iar meteorologii anunță temperaturi de până la 34 de grade la umbră și un disconfort termic accentuat.
Potrivit ANM, avertizarea este valabilă astăzi, între orele 12:00 și 21:00, pentru județele Bihor, Arad și Timiș. Temperaturile maxime vor ajunge la 30-34 de grade, iar căldura va fi resimțită mai puternic din cauza umidității ridicate.
În timp ce în vestul țării revine canicula, instabilitatea atmosferică nu dispare complet. Meteorologii au emis un alt cod galben pentru județul Hunedoara și zona montană din estul județului Caraș-Severin, unde sunt așteptate averse, descărcări electrice, vijelii și grindină.










