Cod galben de caniculă în Timiș după furtunile din ultimele zile. Temperaturile ajung la 34 de grade

Denisa Crintea - reporter Pagina de Timiș
Denisa Crintea
Denisa Crintea este reporter la Pagina de Timiș, implicată în realizarea de materiale jurnalistice despre actualitatea locală. Abordează subiecte de interes pentru comunitate, punând accent pe...
1 Min Read

După un început de săptămână marcat de furtuni puternice, grindină și avertizări de cod portocaliu și cod roșu, vremea se schimbă din nou în vestul țării. Astăzi, județul Timiș intră sub cod galben de caniculă, iar meteorologii anunță temperaturi de până la 34 de grade la umbră și un disconfort termic accentuat.

Potrivit ANM, avertizarea este valabilă astăzi, între orele 12:00 și 21:00, pentru județele Bihor, Arad și Timiș. Temperaturile maxime vor ajunge la 30-34 de grade, iar căldura va fi resimțită mai puternic din cauza umidității ridicate.

În timp ce în vestul țării revine canicula, instabilitatea atmosferică nu dispare complet. Meteorologii au emis un alt cod galben pentru județul Hunedoara și zona montană din estul județului Caraș-Severin, unde sunt așteptate averse, descărcări electrice, vijelii și grindină.

Tu ce părere ai? Spune-ne în comentarii. Comentează

Ai o informație pentru redacție?

Dacă ați fost martorii unui eveniment sau aveți informații care pot deveni subiect de știre, ne puteți scrie la paginadetimis@gmail.com sau pe conturile noastre de Facebook și Instagram.
Share This Article
Denisa Crintea este reporter la Pagina de Timiș, implicată în realizarea de materiale jurnalistice despre actualitatea locală. Abordează subiecte de interes pentru comunitate, punând accent pe informare corectă și relevantă.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns