Nereguli grave descoperite la Spitalul din Caransebeș. Un medic și-a ținut tatăl ,,internat” 2 ani, pe banii statului

Știri din Timișoara-Pagina de Timiș
Redacția Pagina de Timiș
Redacția Pagina de Timiș este echipa editorială a publicației Pagina de Timiș. Articolele semnate de redacție sunt realizate pe baza informațiilor oficiale, comunicatelor instituțiilor publice, documentării...
3 Min Read

Sistemul de sănătate din județul Caraș-Severin intră într-o etapă de „curățenie generală”. S-au demarat controale care au scos la lumină abuzuri grave și o lipsă de disciplină în rândul personalului medical.

Conducerea Casei Județene de Asigurări de Sănătate, în frunte cu Ionuț Mihai Popovici, avertizează că nu acceptă „jumătățile de măsură”. Președintele se referă la medicii care lipsesc de la program sau care transformă spitalele în centre pentru interese personale și de rudenie.

,,Cu toată modestia, cine nu înțelege că așa nu se mai poate și că sistemul de sănătate trebuie însănătoșit cât mai repede va găsi în mine un adversar redutabil. Numele, funcția sau culoarea politică nu mă interesează”, transmite președintele.

Un caz revoltător care a fost descoperit în urma unui control vizează un medic care și-a internat tatăl pe secția unde își desfășoară activitatea timp de 799 de zile, care a depășit cu mult limitele legale pentru cazurile cronice.

Controlul a semnalat lipsa documentelor medicale pentru anumite perioade, dosare incomplete și, cel mai grav, suspiciunea utilizării parafelor unor colegi fără acordul acestora. Cazul a fost deja raportat autorităților penale, fiind vorba despre o pagubă clară adusă bugetului de sănătate, din care sunt plătiți medicii și tratamentele pacienților.

Pe lângă această situație, controalele au confirmat că absența medicilor de la program a devenit o „obișnuință” în județ. Toate cazurile identificate au fost deja sancționate, însă oficialul avertizează că următoarele măsuri vor fi mult mai drastice dacă mesajul nu este înțeles.

Managerii de spitale au fost avertizați public să își exercite atribuțiile și să nu mai permită transformarea paturilor de spital în „paturi pentru relații de prietenie sau rudenie”, transmite Ionuț Mihai Popovici. Mesajul transmis pe rețele de socializare este unul de mobilizare pentru personalul medical profesionist, dar și un avertisment pentru cei care se opun.

Deși președintele Casei Județene de Asigurări de Sănătate subliniază că există numeroși angajați care își exercită profesia cu respect și profesionalism, acesta avertizează că rezistența la schimbare a unei minorități nu va bloca procesul de însănătoșire a sistemului.

,,Același apel îl adresez întregului personal medical din sistemul de sănătate al județului Caraș-Severin. Așa cum am spus mereu, există medici, asistente medicale, infirmiere și personal auxiliar care își fac datoria cu profesionalism și respect față de pacienți.

Din păcate, însă, există încă persoane care opun rezistență schimbării. Dar nu pentru mult timp. Schimbarea a început deja”, este concluzia fermă cu care își încheie mesajul oficialul.

Tu ce părere ai? Spune-ne în comentarii. Comentează

Ai o informație pentru redacție?

Dacă ați fost martorii unui eveniment sau aveți informații care pot deveni subiect de știre, ne puteți scrie la paginadetimis@gmail.com sau pe conturile noastre de Facebook și Instagram.
Share This Article
Redacția Pagina de Timiș este echipa editorială a publicației Pagina de Timiș. Articolele semnate de redacție sunt realizate pe baza informațiilor oficiale, comunicatelor instituțiilor publice, documentării editoriale și verificării din surse publice.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns