Clădirea „Casa Austria” din cadrul Spitalului Județean din Timișoara va intra într-un proces de modernizare. Investiția de aproximativ 50 de milioane de lei, susținută din bani europeni și fonduri de la Consiliul Județean Timiș, are scopul de a oferi medicilor cele mai bune condiții pentru tratarea politraumelor severe.
,,Suntem în fața unei noi investiții majore pe care o derulăm împreună cu Spitalul Județean la Spitalul Județean, e vorba de ,,Casa Austria”. Proiectul se numește ,,Consolidarea Capacității de Intervenție în Politraumă Severă” prin dezvoltarea centrului ,,Casa Austria”. Un centru de excelență al medicinei românești de peste 20 de ani. Este interesant că acest proiect a fost perla coroanei Spitalului Județean în Timișoara în urmă cu 20 de ani și până acum câțiva ani și a rămas mult în urmă datorită, zic eu, investițiilor care s-au făcut în jurul acestei clădiri. Arată ca cenușăreasa astăzi în raport cu celelalte investiții majore, maternitate, Spitalul Județean, dar și aproape finalizat Spital de Mari Arși”, a declarat Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș.
Proiectul se află acum în faza incipientă, mai exact etapa de licitație pentru desemnarea unui constructor. Dacă procedurile decurg fără contestații care să întârzie procesul, lucrările efective pe șantier vor demara în primele luni ale anului viitor.
,,E un proiect într-o valoare de aproximativ 50 de milioane de lei, o sumă extrem de importantă, din care doar jumătate este finanțat prin fonduri europene. Deci aproximativ 25 de milioane de lei este contribuția județului Timiș prin Consiliul Județean pentru ca acestă clădire să se încadreze în peisajul arhitectural, dacă doriți, al ansamblului Spitalului Județean. (…) Suntem în faza de licitație, estimăm ca în următoarele săptămâni, două-trei, dacă nu sunt contestații, să semnăm efectiv contractul de proiectare și execuție cu constructorul. Asta înseamnă că anul viitor, primele luni ale anului viitor, ar trebui să înceapă efectiv lucrările de reabilitare exterioară și interioară”, a transmis Alfred Simonis.
Managerul Spitalului Județean, medicul Dorel Săndesc, a subliniat că unitatea este singura din țară cu un serviciu specific integrat destinat traumei. Modernizarea va presupune refacerea fațadelor, schimbarea instalațiilor, crearea de noi săli de operație și achiziționarea de echipamente moderne.
,,Prin acest buget total vom putea moderniza atât exteriorul, care se va sincroniza cumva arhitectonic cu clădirile noi din jur, Clădirea Băncii Mondiale, cu care practic este sudată acum Casa Austria, dar și interiorul, care va beneficia de o modernizare totală, instalații, noi săli de operație, dar și o listă de echipamente medicale. Deci este un proiect major prin care realmente resuscităm Casa Austria, un tratament anti-aging complet”, a afirmat Dorel Săndesc.
Odată reparată, clădirea va fi din nou de un real ajutor pentru toată zona de vest a țării. Având condiții optime, medicii vor putea trata cazuri foarte complicate mai eficient și mai sigur.
,,Deci vom avea în Casa Austria exact ce și-a dorit creatorul ei, și anume un centru destinat traumei cu toate componentele ei, un centru de referință fără îndoială la nivel național și sunt convins că și internațional în ideea de comunicare transfrontalieră care este tot mai prezentă și este și un obiectiv al Uniunii Europene, Casa Austria poate asigura managementul pacientilor din această zonă geografică a României”, adaugă Săndesc.
Separat de „Casa Austria”, conducerea spitalului a vorbit și despre clădirea nouă pentru pacienții cu arsuri grave, ridicată de la zero. Chiar dacă este gata pe dinafară, medicii spun că nu se vor grăbi să taie panglica. Urmează o perioadă lungă în care absolut toate aparatele trebuie pornite și testate, pentru ca pacienții să fie în perfectă siguranță atunci când vor ajunge pe patul de spital.
,,Pentru că sunt foarte multe instalații, e cea mai complexă clădire care s-a făcut în domeniul sistemului sanitar. N-are saloane, foarte puține, toate sunt numai structuri, săli de operație, urgențe, terapie intensivă, mari arși. Și atunci vom face această perioadă cu foarte mare grijă, fără grabă, pentru că nu vrem ca problemele tehnice, care inevitabil apare la început, să știe peste tot în lume în perioada asta, să se descoperă că sunt complexe și mai cedează câte ceva. Nu vrem ca ele să fie prezente, să apară când avem pacienți înăuntru. Apoi, desigur, sunt fazele de aprobări, avize, acreditări. Clădirea încă nu este a noastră, este a băncii mondiale”, a explicat managerul Dorel Săndesc.













