Schimbările climatice și soluțiile pentru combaterea caniculei în mediul urban sunt discutate în aceste zile la Londra. La întâlnirea primarilor din cadrul rețelei EBRD Green Cities, eveniment dedicat dezvoltării urbane sustenabile, participă și viceprimarul Timișoarei, Paula Romocean.
Dezbaterile au loc în contextul în care valurile de căldură și nopțile tropicale afectează tot mai mult Europa. Orașele mari se confruntă direct cu fenomenul de „insulă de căldură”, adică zone unde asfaltul și clădirile acumulează temperaturi foarte ridicate. Din acest motiv, primarii caută soluții concrete pentru a răcori zonele urbane prin proiecte de regenerare.
„La Timișoara, nu tratăm răcirea orașului ca pe un proiect separat, ci ca pe o componentă a fiecărui proiect pe care îl implementăm. De la regenerări urbane și coridoare verzi până la parcări de cartier și bulevarde, încercăm să construim un oraș cu mai multă umbră, mai multă natură și mai puține suprafețe care acumulează căldură. Regenerarea urbană înseamnă și mai puțin beton, mai mult verde și mai multă umbră. Și exact asta facem în Traian, în Mocioni”, transmite viceprimarul Timișoarei, Paula Romocean.
În acest sens, administrația locală încearcă să aplice deja aceste măsuri prin integrarea zonelor verzi în toate proiectele de infrastructură. Potrivit conducerii administrației scăderea temperaturilor în mediul urban depinde în mod direct de modul în care natura este integrată inteligent în spațiile publice.










