Primii români cu dublă cetățenie, ajunși la București, susțin interviuri de securitate. SRI vrea să preîntâmpine intrarea în țară a teroriștilor
Avionul cu primul grup de români evacuaţi din Fâşia Gaza, alături de membri ai familiilor lor, a aterizat, miercuri seara, la Baza 90 de la Otopeni.
Persoanele din avion vor fi evaluate de o echipă formată dintr-un medic generalist, un psiholog şi un psihiatru. Printre cei evacuaţi se numără o femeie însărcinată, care este considerată prioritate zero, şi o persoană bolnavă de cancer.
„Ne-au mulțumit pentru că vin dintr-o zonă de război și au fost foarte afectați. Poveștile lor sunt foarte emoționante. Sunt mame cu copii, familii întregi și suntem foarte motivați să continuăm să îi evacuăm pe toți cetățenii români și pe membrii familiilor acestora care au solicitat acest lucru”, a spus ministrul afacerilor externe.
Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU) preia toți cetățenii români evacuați din Fâșia Gaza, a spus, miercuri seara, premierul Marcel Ciolacu, după ce a aterizat aeronava care i-a adus pe români în țară. El a spus că acțiunea va continua până când aceștia vor ajunge la familiile lor.
- Ședință cu scântei la PNL. Se rupe partidul și Veștea devine premier?
- Un centru de zi pentru persoanele cu dizabilități din Timiș. Proiectul de peste 6,2 milioane de lei a fost inaugurat la Lugoj
- Un tânăr de 24 de ani din Lupeni este de negăsit de două zile. Dacă l-ați văzut, sunați de urgență la 112
- După doi ani de la primii pași, fosta „Școală Mică” din Plopi intră pe ordinea de zi la Timișoara. Proiectul urmează să fie votat în plen
- Tunelurile de pe A1 Lugoj-Deva, la 65% realizare. Horațiu Cosma transmite când se va deschide traficul pe sectorul Margina – Holdea










