Un punct de trecere a frontierei va fi deschis temporar în zona comunei Uivar, pe pista de biciclete de-a lungul canalului Bega, care leagă Timișoara de Zrenjanin.
Decizia aparține Consiliului Județean Timiș, în colaborare cu autoritățile din România și Serbia, și are ca scop să facă mai ușoară trecerea dintre cele două țări și să atragă vizitatori la evenimentele organizate pe ambele maluri ale Begăi.
Punctul de trecere va funcționa în mai multe weekenduri și perioade din primăvară, după următorul program: 28-29 martie, 25-26 aprilie, 2-3 mai, 7-10 mai, 29-31 mai, inclusiv traversare pe apă.
În toate aceste zile, programul este între orele 08:00 și 20:00. Autoritățile spun că au luat măsuri pentru ca trecerea graniței să se facă rapid și în siguranță, atât pentru participanții la evenimente, cât și pentru turiști.
Cei care vor să treacă în Serbia trebuie să aibă asupra lor un document de călătorie valabil, carte de identitate sau pașaport. În cazul minorilor, este obligatorie prezentarea tuturor actelor necesare pentru ieșirea din țară, conform legislației.










