Performanță remarcabilă pentru elevii din Timișoara la Olimpiada Națională de Informatică

Știri din Timișoara-Pagina de Timiș
Redacția Pagina de Timiș
Redacția Pagina de Timiș este echipa editorială a publicației Pagina de Timiș. Articolele semnate de redacție sunt realizate pe baza informațiilor oficiale, comunicatelor instituțiilor publice, documentării...
1 Min Read

Elevii din Timișoara au strălucit la cea mai recentă ediție a Olimpiadei Naționale de Informatică, aducând acasă trei medalii de aur, trei de argint și două de bronz.

La categoria elevilor de gimnaziu, Albert Mateș de la Colegiul C.D. Loga a obținut o medalie de aur, în timp ce Tudor Ciobanu de la Liceul Grigore Moisil a fost recompensat cu bronz. Printre elevii claselor a VI‑a, Luca Blaj de la Colegiul C.D. Loga a primit argint, iar Deian Chirițoiu, tot de la Liceul Grigore Moisil, și Ștefan Bonchiș de la C.D. Loga au obținut argint, respectiv bronz.

Performanțe excepționale au fost înregistrate și la clasa a VIII‑a, unde Vlad Muntoiu de la Colegiul C.D. Loga și Șerban Brindescu de la Școala Gimnazială nr. 16 Take Ionescu au reușit să câștige medalii de aur.

Elevi urmează acum să participe pe 25 martie la proba de baraj pentru selecția în lotul lărgit al României, pregătindu-se astfel pentru competițiile internaționale. Comunitatea locală și cadrele didactice care i-au îndrumat se declară mândri de efortul și rezultatele tinerilor programatori, care demonstrează că pasiunea și disciplina pot aduce performanțe de top.

Tu ce părere ai? Spune-ne în comentarii. Comentează

Ai o informație pentru redacție?

Dacă ați fost martorii unui eveniment sau aveți informații care pot deveni subiect de știre, ne puteți scrie la paginadetimis@gmail.com sau pe conturile noastre de Facebook și Instagram.
Share This Article
Redacția Pagina de Timiș este echipa editorială a publicației Pagina de Timiș. Articolele semnate de redacție sunt realizate pe baza informațiilor oficiale, comunicatelor instituțiilor publice, documentării editoriale și verificării din surse publice.
5 comentarii
  • Cred că ar fi necesare niște corecturi, la articolul legat de Olimpiada Națională de Informatică, Gimnaziu, 2026. Elevul Șofîlcă Andrei, de la Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga”, are si el mentiune si medalie de argint la informatica, iar Luca Blaj, pe langa medalia de argint, are si mentiune. Evident, si numele unei instituții, ar trebui sa fie scris corect. Elevul Mateș Albert are si Premiul al II-lea si Muntoiu Vlad-Ioan are si el Premiul al III-lea.(Premiile si mentiunile au valoare mare!)(Dupa baraj elevul Muntoiu Vlad-Ioan s-a calificat în Lotul Național de Juniori)

  • Cred că sunt necesare câteva corecții la articol. Și elevul Șofîlcă Andrei, din clasa a VI-a, de la Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga”, a obținut Mențiune si Medalia de argint iar elevul Luca Blaj, pe langă Medalia de argint are si Mențiune.( Cred că și numele unei instituții ar trebui scris corect). Elevul Mateș Albert are si Premiul al II-lea, iar Muntoiu Vlad-Ioan are si Premiul al III-lea, pe lângă faptul că cei doi au primit și Medalia de Aur(premii si mențiuni sunt mai putine decât medalii). Ca informație de ultimă oră,elevul Muntoiu Vlad-Ioan, dn clasa a VIII-a, de la Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga”, a obținut calificarea în Lotul Național de Informatică, Juniori( lotul lărgit).

Lasă un răspuns