Comunitatea LGBTQ+ din Timișoara se pregătește pentru cea de-a cincea ediție a Marșului Pride TM, care va avea loc sâmbătă, 4 iulie. Organizatorii spun că manifestația este organizată în continuare pentru a cere drepturi egale, protecția familiilor și recunoașterea legală a identităților persoanelor LGBTQ+.
Marșul Pride TM va avea loc sâmbătă, 4 iulie, în cadrul celei de-a șaptea ediții Pride TM, platformă de evenimente organizată anual de Identity.Education. Evenimentele din această ediție se desfășoară în perioada 29 iunie – 5 iulie.
Organizatorii spun că, deși au trecut șapte ediții de la lansarea Pride TM și cinci ediții ale marșului, motivele pentru care ies în stradă au rămas aceleași.
„Încă ieșim în stradă pentru multe dintre aceleași lucruri pentru care am ieșit și la început: drepturi egale, pentru noi, pentru protecția familiilor noastre și pentru un cadru legal în care identitățile noastre să fie recunoscute și integrate”, au transmis aceștia.
Programul de sâmbătă începe la ora 15:30, cu adunarea participanților în Parcul Central „Anton von Scudier”. Între orele 16:00 și 16:30 vor avea loc discursuri, iar de la ora 16:30 va începe marșul.
Participanții vor pleca din Parcul Central și vor traversa mai multe străzi din centrul Timișoarei, printre care bulevardele Vasile Pârvan, I.C. Brătianu și Revoluției din 1989, iar marșul se va încheia în Parcul Regina Maria, în jurul orei 17:30.










