Astăzi este termenul limită la care partidele politice trebuie să se prezinte în fața președintelui cu o soluție pentru formarea noului Guvern. După o rundă de negocieri purtată ieri la Vila Lac, situația este departe de a fi rezolvată. În loc de un acord, pe scena politică domină schimburi de replici și condiții între lideri.
Președintele USR, Dominic Fritz, a transmis poziția partidului său, și a subliniat, din nou, că formațiunea nu va susține un guvern format exclusiv din membri PSD. În schimb, USR a pus pe masă o altă propunere.
,,Rămânem consecvenți. USR nu va vota un guvern monocolor PSD. I-am propus astăzi lui Sorin Grindeanu să susțină un guvern minoritar al PNL-USR-UDMR. Adică o continuare a formulei de guvernare din prezent care funcționează bine și imprimă o direcție reformistă. Numele premierului îl putem discuta”, transmite președintele USR.
În schimb, anul viitor, USR promite să voteze un guvern condus de PSD. Liderul USR consideră că aceasta este singura soluție prin care nicio tabără nu deține puterea absolută până la alegeri.
,,Înțelegem că această rezolvare ar veni cu un preț. Principiul reciprocității – dacă PSD votează un guvern minoritar PNL-USR-UDMR, votăm și noi, anul viitor, un guvern PSD – este soluția noastră de deblocare a crizei politice. Este o propunere rezonabilă și responsabilă.
Acesta este punctul de plecare în negocierea unui acord parlamentar între partidele din fosta coaliție, în spiritul protocolului de anul trecut. Pentru orice altceva lipsește încrederea”, mai adaugă Fritz.
Dominic Fritz a lansat și un atac la adresa social-democraților, amintind că aceștia au declanșat actuala criză.
„USR nu sabotează niciun guvern. USR refuză un singur lucru: să fie scara pe care PSD se întoarce la putere, după ce, împreună cu AUR, a dărâmat guvernul din care făcea parte. Nu putem să premiem partidul declanșator al crizei politice în desfășurare care neliniștește românii și are consecințe în nivelul de trai al oamenilor”, transmite Dominic Fritz.
De cealaltă parte, președintele PSD, Sorin Grindeanu a anunțat că există demersuri pentru formarea Executivului, ajungând la un acord cu o parte dintre liderii politici pe teme majore.
,,Se fac primii paşi pentru un nou Guvern. Astăzi, am convenit cu o parte dintre liderii politici principiile generale ale unui viitor Acord politic- legate de țintele macroeconomice, PNRR, OCDE și SAFE”, transmite președintele PSD.
Grindeanu a respins însă categoric propunerile venite de la USR și i-a acuzat pe liderii formațiunii că blochează țara doar pentru a-și păstra funcțiile.
,,Nu pot însă să nu remarc exhibiționismul moral al unora. Prin contorsiuni politice permanente, răzgândiri și inventarea unor felurite motive pentru ca România să nu aibă un guvern funcțional se dovedeşte – dacă mai era nevoie – că unele partide nu au vrut nicio clipă să lase din brațe funcțiile şi privilegiile. Blochează toată țara de „dragul românilor” şi se „sacrifică” zilnic rămânând pe poziții. Mai exact, s-a ajuns la deblocarea crizei prin blocaj. Acesta este noul paradox politic pe care îl pune astăzi pe masă USR”, adaugă Grindeanu.
Mai mult, Grindeanu a transmis un avertisment pentru USR, sugerând că PSD poate guverna și fără sprijinul formațiunii politice.
,,Ce refuză să vadă cei de la USR este că dacă nu vor să fie parte a soluției, să voteze un guvern cu puteri depline cu prim-ministru PSD, atunci – cu siguranță- se poate și fără ei!”, mai adaugă președintele PSD.










