30 de școli și licee din Timișoara vor fi dotate cu echipamente pentru tenis de masă. În total, 34 de mese de exterior vor fi montate în curțile unităților de învățământ, oferindu-le elevilor o metodă activă de relaxare în pauze.
În prezent, municipalitatea se concentrează pe amenajarea curților interioare. Primarul Timișoarei a menționat că proiectul completează colaborarea cu clubul sportiv municipal (SCM), prin care sportivi de performanță merg în școli pentru a coordona exerciții fizice cu elevii. Valoarea contractului pentru achiziția și montarea celor 34 de mese de exterior este de aproximativ 110.000 lei (fără TVA).
Pe lângă mesele de exterior, primăria pregătește și cumpărarea a încă 23 de mese de tenis pentru interior, destinate școlilor care au săli de sport. Pachetul va include și 230 de seturi de palete și mingi. Fondurile pentru aceste dotări suplimentare provin din bugetul alocat prin Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).
Lista unităților unde vor fi puse mesele de ping-pong cuprinde instituții importante precum Colegiul Național „C.D. Loga”, Colegiul Național Bănățean, Colegiul Național Pedagogic „Carmen Sylva”, Liceul „Grigore Moisil”, Liceul „Jean Louis Calderon”, Liceul de Artă „Ion Vidu” și Liceul cu Program Sportiv „Banatul”. De asemenea, vor beneficia de aceste dotări școlile gimnaziale nr. 2, 13, 16, 18, 19, 21, 24, 25 și 27.
Alte licee incluse în program sunt Colegiul Economic „F.S. Nitti”, Colegiul Tehnic „Emanuil Ungureanu”, Liceul „Waldorf”, Liceul „Vlad Țepeș”, Liceul de Arte Plastice, Colegiul Național „Ana Aslan” și Liceul Energetic „Regele Ferdinand I”.
Dotările vor ajunge și la liceele tehnologice Azur, de Vest și Electrotimiș, precum și la liceele teologice Baptist, Penticostal Logos și Ortodox „Sf. Antim Ivireanul”. Toate aceste investiții au scopul de a transforma pauzele elevilor în momente de recreere activă și sănătoasă.










