Sport în pauza mare. 30 de școli din Timișoara primesc mese de ping-pong

Mihaela Stegărescu, reporter Pagina de Timiș
Mihaela Stegărescu
Mihaela Stegărescu este reporter la www.paginadetimis.ro , pasionată de poveștile oamenilor și de tot ceea ce se întâmplă în comunitatea din Timiș. Scrie despre realitățile de...
2 Min Read

30 de școli și licee din Timișoara vor fi dotate cu echipamente pentru tenis de masă. În total, 34 de mese de exterior vor fi montate în curțile unităților de învățământ, oferindu-le elevilor o metodă activă de relaxare în pauze.

În prezent, municipalitatea se concentrează pe amenajarea curților interioare. Primarul Timișoarei a menționat că proiectul completează colaborarea cu clubul sportiv municipal (SCM), prin care sportivi de performanță merg în școli pentru a coordona exerciții fizice cu elevii. Valoarea contractului pentru achiziția și montarea celor 34 de mese de exterior este de aproximativ 110.000 lei (fără TVA).

Pe lângă mesele de exterior, primăria pregătește și cumpărarea a încă 23 de mese de tenis pentru interior, destinate școlilor care au săli de sport. Pachetul va include și 230 de seturi de palete și mingi. Fondurile pentru aceste dotări suplimentare provin din bugetul alocat prin Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).

Lista unităților unde vor fi puse mesele de ping-pong cuprinde instituții importante precum Colegiul Național „C.D. Loga”, Colegiul Național Bănățean, Colegiul Național Pedagogic „Carmen Sylva”, Liceul „Grigore Moisil”, Liceul „Jean Louis Calderon”, Liceul de Artă „Ion Vidu” și Liceul cu Program Sportiv „Banatul”. De asemenea, vor beneficia de aceste dotări școlile gimnaziale nr. 2, 13, 16, 18, 19, 21, 24, 25 și 27.

Alte licee incluse în program sunt Colegiul Economic „F.S. Nitti”, Colegiul Tehnic „Emanuil Ungureanu”, Liceul „Waldorf”, Liceul „Vlad Țepeș”, Liceul de Arte Plastice, Colegiul Național „Ana Aslan” și Liceul Energetic „Regele Ferdinand I”.

Dotările vor ajunge și la liceele tehnologice Azur, de Vest și Electrotimiș, precum și la liceele teologice Baptist, Penticostal Logos și Ortodox „Sf. Antim Ivireanul”. Toate aceste investiții au scopul de a transforma pauzele elevilor în momente de recreere activă și sănătoasă.

Tu ce părere ai? Spune-ne în comentarii. Comentează

Ai o informație pentru redacție?

Dacă ați fost martorii unui eveniment sau aveți informații care pot deveni subiect de știre, ne puteți scrie la paginadetimis@gmail.com sau pe conturile noastre de Facebook și Instagram.
Share This Article
Mihaela Stegărescu este reporter la www.paginadetimis.ro , pasionată de poveștile oamenilor și de tot ceea ce se întâmplă în comunitatea din Timiș. Scrie despre realitățile de zi cu zi, despre administrație, evenimente și situațiile care contează cu adevărat pentru cititori.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns